لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۴۱

اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه، ۲۰ اردیبهشت، در گزارشی پیش‌بینی کرد که افزایش تولید نفت خام آمریکا هرگونه احتمال افزایش قیمت در سال ۲۰۱۸ را محدود می‌کند.

این گزارش که در وب‌سایت رسمی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر شد می‌افزاید که تولید روزانه نفت خام آمریکا بیش از مقداری که تصور می شد افزایش خواهد یافت و با ۴۴۰ هزار بشکه افزایش از ۸ میلیون و ۸۷۰ هزار بشکه در سال ۲۰۱۶ به ۹ میلیون و ۳۱۰ هزار بشکه در سال ۲۰۱۷ خواهد رسید.

اوپک و کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت قرار است دو هفته دیگر در مورد تمدید برنامه کاهش سقف تولید مذاکره کنند.

تولید کل آمریکا در سال ۲۰۱۸ به حدود ده میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

در همین زمینه خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه گزارش داد که افزایش تولید کشورهای غیر عضو اوپک، به ویژه آمریکا، کانادا، و برزیل برنامه کاهش تولید اوپک را که سال گذشته با هدف بالا بردن قیمت‌ها شروع شد تقریبا بی‌اثر کرده است.

تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و تولیدکنندگان غیرعضو در روز ۲۵ ماه مه،‌ ماه جاری میلادی، در وین گرد هم می‌آیند تا در مورد ادامه کاهش روزانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه تولید با هدف کاهش ذخایر جهانی و افزایش قیمت ها بحث کنند.

توافق اوپک در ماه نوامبر به بالا رفتن قیمت ها کمک کرد، اما جان تازه ای نیز به تولیدکنندگان شیل در آمریکا داد تا حفاری ها را افزایش داده و تولید نفت این کشور را به بالاترین سطح از اواسط ۲۰۱۵ تاکنون برسانند.

آمریکا، کانادا، و برزیل جزء کشورهایی هستند که به توافق کاهش تولید نپیوستند، اما تحلیلگران هشدار می دهند رشد تولید در این کشورها ممکن است تلاش برای افزایش قیمت را خنثی کند.

پیش‌بینی شده است تولید روزانه نفت شیل در ماه مه به ۵ میلیون و ۱۹۰ هزار بشکه برسد.

نگرانی ها در مورد ادامه مازاد عرضه به بازار در هفته گذشته باعث افت قیمت نفت به پایین ترین حد از ماه نوامبر، پیش از توافق اوپک، تاکنون شده است.

روز دوشنبه، عربستان سعودی اعلام کرد هر کاری لازم باشد انجام می دهد تا بازار که در بیش از دو سال گذشته با مازاد عرضه مواجه بوده دوباره به تعادل برسد.

طبق پیش‌بینی اداره اطلاعات انرژی آمریکا تقاضا برای نفت در آمریکا در سال ۲۰۱۷ حدود ۲۹۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

قبلا این مقدار ۲۵۰ هزار بشکه پیش‌بینی شده بود. برای سال ۲۰۱۸، پیش‌بینی می شود تقاضا برای نفت ۳۰۰ هزار بشکه در روز افزایش پیدا کند که نسبت به ۳۴۰ هزار بشکه پیش‌بینی شده قبلی کاهش نشان می دهد.

این گزارش می افزاید که تولید نفت مازاد در جهان در سال جاری نسبت به سال گذشته نصف شده و به رقم ۲۰۰ هزار بشکه در روز رسیده، اما سال آینده دوباره جهش یافته و به ۵۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

بر اساس این گزارش، تولید روزانه نفت خام ایران از سه میلیون و ۵۰ هزار بشکه در سه ماهه اول ۲۰۱۶ به سه میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه طی سه ماهه اول ۲۰۱۷ رسیده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG