لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۱۳

اولین جلسه دولت وحدت ملی فلسطین برگزار شد


دولت وحدت ملی فلسطینی به نخست وزیری رامی حمدالله روز پنج‌شنبه، ۱۷ مهرماه، در شهر غزه تشکیل جلسه داد. این نخستین جلسه اعضای این دولت بود.

از پس از آشتی فتح و حماس و امضای پیمان وحدت ملی میان آنها که به تشکیل دولتی با حمایت هر دو جنبش منجر شد، این نخستین بار است که اعضای این دولت نشست خود را در غزه برگزار می‌کنند.

رامی حمدالله ظهر پنج‌شنبه با ورود به غزه گفت، وحدت ملی در صدر دستور کار ملت فلسطین قرار دارد. او همچنین از یک «فرصت تاریخی برای بازسازی غزه» سخن گفت.

دیدار حمدالله و وزیران دولت او با اسماعیل هنیه، نخست وزیر پیشین حماس و معاون دفتر سیاسی این سازمان در غزه، بخش دیگری از حضور دولت آشتی ملی در غزه است.

گروه حماس در تابستان ۲۰۰۷ در جریان نبردهای پرتلفات داخلی، جنبش فتح را از قدرت در غزه بیرون راند و در هفت سال اخیر در این باریکه قدرت بلامنازع را در دست داشته است.

دولت رامی حمدالله پس از آشتی ملی فلسطینی از دوم ژوئن کار خود را آغاز کرد.

جلسه دولت آشتی ملی فلسطینی در غزه در آستانه همایش بین‌المللی بازسازی غزه برگزار شده است.

همایش بازسازی غزه بیستم مهر با میزبانی دولت مصر در قاهره در سطح وزیران خارجه دهها کشور جهان برگزار می‌شود.

نروژ پا به پای مصر در تدارکات همایش بازسازی غزه فعال بوده و از هشتاد کشور برای حضور در این کنفرانس دعوت کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده است که جان کری، وزیرخارجه، در این همایش حضور خواهد داشت.

دبیرکل سازمان ملل متحد، مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا و دبیرکل اتحادیه عرب در کنار محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی، در این همایش حضور دارند.

فلسطینی‌ها ابراز امیدواری کرده‌اند که بتوانند در این همایش تعهد مالی چهار میلیارد دلاری را از کشورهای جهان و سازمان‌های بین‌المللی برای بازسازی غزه دریافت کنند؛ وزارت امور خارجه مصر نسبت به دریافت پنج میلیارد دلار تعهد مالی از جامعه بین‌الملل ابراز امیدواری کرده است.

بر اساس ارزیابی انتشار یافته روزهای اخیر از سوی کارشناسان اقتصادی فلسطینی، برای ساخت خانه‌های جدید و نوسازی ویرانی گسترده در غزه، این باریکه به ده سال کار نیاز دارد.

کارشناسان سازمان ملل دوره‌ای بیست ساله را برای بازسازی غزه ذکر کرده بودند.

در آستانه همایش کنفرانس بازسازی غزه، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا روز چهارشنبه، ۱۶ مهر، اسرائیل را نیز فراخواند که در کنار کشورهای جهان در نوسازی غزه ایفای نقش کند.

غزه در جنگ ۵۰ روزه تابستان امسال میان تشکل‌های مسلح فلسطینی و ارتش اسرائیل با ویرانی‌های گسترده‌ای روبه‌رو شد و دست‌کم یکصد هزار فلسطینی خانه‌های خود را از دست دادند؛ در نبرد هشت روزه پاییز ۲۰۱۲ و عملیات ۲۲ روزه ژانویه ۲۰۰۹ نیز غزه زیر بمباران سنگین اسرائیلی‌ها به‌شدت آسیب دیده بود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG