لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۴۲

آغاز آتش‌بس در سومین «منطقه امن» سوریه


پلیس نظامی روسیه در شهر حمص

وزارت دفاع روسیه روز پنج‌شنبه، ۱۲ مردادماه، از آغاز آتش‌بس در مناطق شمالی استان حمص در سوریه خبر داد. این سومین منطقه امنی است که تحت نظر مسکو در خاک سوریه ایجاد می‌شود.

ظهر روز پنج شنبه به وقت محلی نیروهای حکومت بشار اسد و شورشیانی که «میانه‌رو» توصیف می‌شوند در این منطقه امن دست از تیراندازی به سوی یکدیگر برداشتند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از وزارت دفاع روسیه، این منطقه امن جدید در خاک سوریه متشکل از بیش از ۸۰ شهر و روستاست که جمعیتی بیش از ۱۴۰ هزار نفر را در خود جای می‌دهد.

بر اساس بیانیه سخنگوی وزارت دفاع روسیه، مسکو و گروه‌های اپوزیسیون سوری منهای گروه‌های جهادی افراطی در چارچوب گفت‌وگوهای خود در قاهره که اواخر ماه گذشته برگزار شد درباره «جزئیات عملیاتی» این منطقه «کاهش درگیری» در شمال شهر حمص به توافق رسیده‌اند.

آن طور که در گزارش خبرگزاری فرانسه آمده است، شهرهای این منطقه امن جدید از جمله نخستین مناطقی بودند که در سال ۲۰۱۲ به دست نیروهای مخالف حکومت بشار اسد افتادند.

سوریه از سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون درگیر جنگی داخلی است که تاکنون جان هزاران تن را گرفته و میلیون‌ها نفر را بی‌خانمان و آواره کرده است، جنگی که هنوز از پایان آن نشانی در دست نیست.

پیش از حمص که روز پنج‌شنبه آتش‌بس را تجربه کرد، غوطه شرقی یکی از چهار منطقه پیشنهادی برای ایجاد «منطقه کاهش درگیری» یا «منطقه امن» بود که دو ماه پیش، روسیه، ایران و ترکیه، در جریان نشست‌ها و مذاکرات خود در آستانه، پایتخت قزاقستان، بر سر ایجاد آن‌ توافق کردند.

ایران و روسیه مهم‌ترین حامیان بشار اسد هستند و ترکیه از شماری از مخالفان حکومت مرکزی سوریه حمایت می‌کند. در این میان،‌حمایت تهران و مسکو از حکومت بشاراسد،‌انتقاد شماری از کشورهای منطقه و نیز غرب را به همراه داشته است. در مقابل، ایران می‌گوید تنها در زمینه اعزام مستشار به دمشق کمک می‌کند.

پیش از آتش‌بس غوطه در نزدیکی دمشق نیز نخستین دور از روند تازه‌‌ توقف درگیری در منطقه‌ای از سوریه، در پی اولین گفت‌وگوی رو در رو میان دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، رهبران ایالات متحده و روسیه، در جریان اجلاس گروه ۲۰ در شهر هامبورگ شکل گرفت.

خبرگزاری فرانسه خبر می‌دهد که روسیه در حال تدارک دور تازه‌ای از گفت‌وگوها در شهر آستانه است که قرار است در اواخر ماه میلادی جاری با موضوع جزئیات تازه‌ای از طرح صلح روسیه برای سوریه برگزار شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG