لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۳۰

پلیس اسپانیا هم‌چنان در جست‌وجوی مظنون حملات اخیر در این کشور


در حالی که پلیس اسپانیا می‌گوید هم‌چنان در جست‌وجوی یک جوان ۲۲ ساله مراکشی به ظن ارتباط با دو حمله تروریستی اخیر این کشور است، رسانه‌های اسپانیا این احتمال را مطرح کرده‌اند که راننده‌ای که در بارسلون با خودرو به جمعیت حمله کرد، کشته نشده و در واقع همین مظنون فراری است.

تلویزیون محلی «شبکه ۳» با انتشار یک عکس، مظنون فراری را یونس ابویعقوب معرفی کرده است.

پلیس اسپانیا پیشتر این احتمال را مطرح کرده بود که راننده خودروی وَن که به سوی عابران در خیابانی شلوغ در بارسلون حمله کرد، موسی الکبیر نام داشته و در تیراندازی پلیس در شهر کامبریلس به همراه چهار تن دیگر کشته شده است.

با این حال جوزپه لوئیس تراپرو، رئیس پلیس کاتالان، شامگاه جمعه به همین شبکه تلویزیونی گفت که برای مأموران امنیتی تردید جدی پیش آمده که موسی الکبیر راننده خودروی مهاجم در بارسلون بوده باشد.

او گفت: «احتمالش هنوز هم هست؛ اما کمتر از چهار ساعت قبل.»

حملات جداگانه روز پنج‌شنبه در دو شهر اسپانیا چندین کشته برجای گذاشت.

در نخستین حمله که صبح پنج‌شنبه در خیابانی توریستی در بارسلون روی داد، راننده خودروی ون به میان جمعیت راند که در اثر آن ۱۳ تن کشته و حدود یکصد نفر زخمی شدند.

بعدازظهر همان روز در شهر ساحلی کامبریلس، در ۱۲۰ کیلومتری حمله اول، یک خودرو به سوی جمعیت راند که در پی آن یک زن کشته و پنج نفر دیر زخمی شدند. هر پنج سرنشین آن خودرو نیز که مراکشی بودند در تیراندازی پلیس کشته شدند.

رسانه‌های اسپانیا ابتدا به نقل از پلیس گزارش کرده بودند که موسی الکبیر، یکی از پنج نفری که در شهر کامبریلس کشته شد، همان راننده مهاجم در بارسلون بوده است.

رسانه‌های اسپانیا احتمال داده‌اند مظنون ۲۲ ساله مراکشی که اکنون متواری است طراح اصلی حملات باشد.

بامداد شنبه پلیس در پیامی توئیتری اعلام کرد دو اتوبوس در شمال غربی کاتالان مورد جست‌وجو قرار گرفتند «اما هیچ چیزی پیدا نشد».

صبح شنبه همچنین پلیس به ساکنان شهر الکانار، در جنوب غربی اسپانیا، خبر داد که انفجارهایی کنترل‌شده در این شهر انجام می‌شود و این انفجارها «موجب نگرانی نیست».

الکانار شهری ساحلی است که به باور پلیس، قرار بوده است حمله‌ای بزرگ و بسیار مرگبار در آن روی بدهد. به گفته پلیس، وقوع یک انفجار که شامگاه چهارشنبه در خانه‌ای در این شهر روی داد مانع از وقوع حمله بزرگ شد. زیرا مهاجمان اسلامگرا در این خانه در حال تهیه مواد منفجره برای حمله‌ای بزرگ بودند، اما انفجار باعث تغییر در برنامه‌ریزی آنها شد و آنها به دلیل از دست دادن مهمات خود، به حملات «ابتدایی» روی آوردند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که پیشتر در پیامی توئیتری، حملات اخیر در اسپانیا را محکوم کرده بود، روز شنبه در تماس با ماریانو راخوی، نخست وزیر آن کشور، رسما به او تسلیت گفت.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، دست‌کم یک شهروند آمریکا در بین کشته‌شدگان و یک تن دیگر در بین زخمی‌های حملات اسپانیا دیده شده‌اند.

مقام‌های دولت مرکزی و مسئولان منطقه کاتالونیا در حال بررسی هستند که سطح هشدار امنیتی افزایش یابد یا خیر.

به گزارش رویترز، حمله روز پنج‌شنبه در بارسلون، مرگبارترین حمله در اسپانیا پس از حادثه سال ۲۰۰۴ در مادرید است؛ حادثه‌ای که در آن شبه‌نظامیان اسلام‌گرا با بمب‌گذاری در سه ایستگاه قطار شهری مادرید ۱۹۱ تن را کشته و بیش از ۱۸۰۰ تن را مجروح کردند.

XS
SM
MD
LG