لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ تهران ۰۵:۰۹

ورود نیروهای ترکیه به خاک عراق در تعقیب پ‌کاکا


سردر دفتر حزب دموکراتیک خلق‌ها در آنکارا

در پی مرگ ده‌ها نیروی ارتش ترکیه، نیروهای نظامی این کشور روز سه‌شنبه، ۱۷ شهریورماه، در تعقیب شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان، پ‌کاکا، وارد خاک عراق شدند و نیروی هوایی ترکیه نیز مواضع این گروه در شمال عراق را مورد حمله قرار داد.

در همین حال به گزارش خبرگزاری فرانسه چند دفتر حزب دموکراتیک خلق‌ها، حزب اصلی هوادار حقوق کردهای ترکیه، نیز در واکنش به مرگ نیروهای ترک مورد حمله معترضان ترک قرار گرفته است.

ورود نیروهای ترکیه به خاک عراق پس از آن اتفاق افتاد که روز سه‌شنبه ۱۳ نیروی پلیس این کشور در حمله شبه‌نظامیان پ‌کاکا جان خود را از دست دادند.

پیشتر یعنی در روز یک‌شنبه گذشته نیز ۱۶ سرباز ترکیه در اثر انفجار دو بمب کنارجاده‌ای در استان حکاری در جنوب شرقی ترکیه جان خود را از دست داده بودند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در پی این رخدادهای مرگبار بود که نیروی هوایی ترکیه در ساعات آغازین روز سه‌شنبه مواضع پ‌کاکا در شمال عراق را به توپ بست و در همین حین نیروهای ویژه ترکیه نیز «در اتفاقی نادر» وارد خاک عراق شدند.

یک مقام ترک این اقدام نیروهای ارتش ترکیه را «اقدامی کوتاه‌مدت» توصیف کرده است.

در همین زمینه خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داد که ۱۵۰ نفر از نیروهای ترکیه با هدف «نابود کردن» شبه‌نظامیان پ‌کاکا وارد خاک عراق شده‌اند.

آن طور که این خبرگزاری گزارش داده است، این شبه‌نظامیان «پس از حمله مرگبار استان حکاری» از مرز گذشته و وارد عراق شده‌اند.

در همین حال «معترضان ملی‌گرای» خشمگین از مرگ سربازان ترک در آنکارا، پایتخت ترکیه، و چند شهر دیگر به دفاتر حزب دموکراتیک خلق‌ها حمله کرده و تابلوهای این حزب را پایین کشیده‌اند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید که آنها این حزب را متهم می‌کنند که «شاخه سیاسی» پ‌کاکا است.

از زمانی که آتش‌بس دوساله میان دولت ترکیه و پ‌کاکا از ماه ژوئیه گذشته نقض شده، درگیری میان نیروهای نظامی و انتظامی ترکیه با افراد پ‌کاکا که در کوهستان‌های شمال عراق مستقرند به امری روزانه تبدیل شده ‌است.

این درگیری‌ها همچنین به ناآرامی سیاسی در ترکیه دامن زده ‌است، و این در حالی است که حزب «عدالت و توسعه»، حزب حاکم این کشور، از ماه ژوئن اکثریت را در پارلمان از دست داده و به همین دلیل اداره کشور در حال حاضر در دست دولتی موقت است.

گفت‌وگوها برای تشکیل ائتلاف در پارلمان نیز با شکست مواجه شده ‌است؛ انتخابات آینده ترکیه قرار است روز یکم نوامبر برگزار شود.

حزب دموکراتیک خلق‌ها (ها.د.پ)، که از احزاب چپ‌گرای هوادار حقوق کردها است در انتخابات ژوئن آرایی بیش از انتظار به‌ دست آورد.

دیدن نظرات (۲۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG