لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۱۰

در ادامه عذرخواهی‌های معاون اوباما: گفت‌وگو با وزیر خارجه عربستان


جو بایدن

در ادامه اقدامات معاون باراک اوباما که می‌توان آن را سومین عذرخواهی او در یک هفته گذشته دانست، کاخ سفید روز چهارشنبه، ۱۶ مهر، در بیانیه‌ای اعلام کرد که جو بایدن در مکالمه‌ای با وزیر خارجه عربستان اظهارات خود را «روشن ساخته است».

این بیانیه رسمی، به گزارش خبرگزاری فرانسه، تنها یک روز پس از آن منتشر شده است که جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا، رسما بابت اظهاراتش پیرامون حمایت برخی از کشورها از گروه‌های افراطی و تروریستی از امارات متحده عربی پوزش خواست.

آقای بایدن هفته گذشته در دانشگاه هاروارد گفته‌ بود که ترکیه، امارات متحده، و عربستان، هم‌پیمانان آمریکا در خاورمیانه، در جریان کمک‌های خود به اپوزیسیون سوری برای براندازی رژیم اسد باعث تقویت گروه «خلافت اسلامی» (داعش سابق) شده‌اند.

جو بایدن با اشاره به کشورهای یادشده گفته بود: «آنها به هر کس که قرار بود با بشار اسد بجنگد صدها میلیون دلار و هزاران تُن اسلحه دادند، اما کسانی که از این طریق تأمین شدند گروه النصره و القاعده و عناصر افراطی جهادی بودند که از دیگر نقاط جهان آمده‌اند.»

پس از ابراز خشم رئیس جمهور ترکیه از این اظهارات که به عذرخواهی بایدن انجامید، به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، وزارت خارجه امارات متحده عربی نیز روز شنبه گذشته در بیانیه‌ای شدیداللحن به این اظهارات جو بایدن اعتراض کرده و آن را «مایه حیرت» نامید.

این اعتراض شدیداللحن باعث شد که جو بایدن روز دوشنبه گذشته برای دومین بار در یک هفته از گفته‌های خود پوزش بخواهد.

حال در بیانیه تازه کاخ سفید در این باره آمده است که معاون رئیس جمهور آمریکا در گفت‌وگو با سعودالفیصل، وزیر خارجه عربستان سعودی،‌ ضمن تشکر از مشارکت این کشور در ائتلاف بین‌المللی علیه داعش سابق درباره اظهارات خود نیز توضیحاتی داده است.

این بیانیه حاکی از آن است که پس از گفت‌وگوی دو مقام آمریکایی و عربستانی، دو طرف مسئله را «مختومه» دانسته‌اند.

جو بايدن در سخنرانی خود در هاروارد با اشاره به نقل قولی از رجب طيب اردوغان، رئیس‌ جمهور ترکیه، نیز گفته بود که او اشتباه ترکيه در خصوص اجازه دادن به پيکارجويان خارجی برای حضور در سوريه را پذيرفته است.

همین اظهارات خشم رجب طيب اردوغان و عذرخواهی جو بایدن را در پی داشت.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG