لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۱۹

آمریکا خواستار تأخیر در همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان شد


مسعود بارزانی، رئیس دولت اقلیم کردستان

دفتر ریاست جمهوری اقلیم کردستان روز شنبه، ۲۱ مردادماه، در بیانیه‌ای خبر داد که ایالات متحده رسماً خواستار تأخیر در اجرای همه‌پرسی استقلال این منطقه شده است.

خبرگزاری رویترز روز شنبه بر اساس این بیانیه رسمی خبر مذکور را منتشر کرد.

رئیس دولت اقلیم کردستان عراق اواسط خردادماه سال جاری اعلام کرد که همه‌پرسی استقلال کردستان در روز ۲۵ سپتامبر، کمتر از دو ماه دیگر، برگزار خواهد شد.

این خبر با واکنش‌های منفی در کشورهای همسایه عراق یعنی ایران و سوریه و ترکیه که هر یک بخش قابل توجهی از جمعیت‌شان کرد است روبه‌رو شده است.

علاوه بر این سه کشور که آشکارا با طرح همه‌پرسی ابراز مخالفت کردند، آلمان نیز که از متحدان مهم کردها در اروپاست از آن ابراز نگرانی کرده و چنین نظر داد که بیم آن دارد استقلال کردهای عراق از بغداد تنها به تنش بیشتر در عراق دامن بزند.

دولت دونالد ترامپ نیز از طریق وزارت خارجه خود با روی کاملاً باز با این طرح مواجه نشد. این وزارتخانه هم از این امر ابراز نگرانی کرده و تاکید کرد که از «عراقی متحد، فدرال، باثبات و دموکراتیک» حمایت می‌کند.

در پاسخ به همین واکنش‌ها و به‌ویژه موضع آمریکا، مسرور بارزانی، فرزند رئیس دولت اقلیم کردستان، از در دفاع از طرح همه‌پرسی درآمده و روز جمعه هفته گذشته گفت نگرانی از این که همه‌پرسی استقلال به نبرد با داعش لطمه خواهد زد، بی‌مورد است.

آقای بارزانی با تاکید بر نقش فعلی کردها در نبرد ائتلافی با گروه حکومت اسلامی، داعش، بر تعهد دولت اقلیم به مبارزه با تروریسم پا فشرد.

با این همه به نظر می‌آید که این مقام ارشد چندان در رفع نگرانی‌ها موفق نبوده است.

طبق بیانیه ریاست جمهوری کردستان عراق، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه، ۲۰ مردادماه، در تماسی تلفنی از مسعود بارزانی خواسته است که انجام همه‌پرسی را فعلاً به تاخیر بیندازد.

در این بیانیه آمده است: «درباره مسئله عقب انداختن همه‌پرسی، رئیس جمهور [بارزانی] پاسخ داد که مردم اقلیم کردستان به تضمین و گزینه‌هایی برای آینده خود نیازمندند.»

در بیانیه مذکور هیچ توضیحی درباره این «تضمین و گزینه‌ها» نیامده و به پاسخ آمریکا به این انتظار نیز اشاره‌ای نشده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG