لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۲۱

واکنش مقام ارشد کُرد به نگرانی آمریکا از برگزاری همه‌پرسی استقلال


مسرور بارزانی، رئیس شورای امنیت کردستان عراق

یک مقام ارشد اقلیم کردستان عراق روز جمعه، ششم مردادماه، در تلاش برای رفع نگرانی‌ها از همه‌پرسی استقلال کردستان عراق تاکید کرد که این سرزمین همواره «بدون توجه به مناسباتش با بغداد» به نبرد با تروریسم متعهد بوده و خواهد ماند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مسرور بارزانی، رئیس شورای امنیت کردستان عراق، در واشینگتن و در پاسخ به واکنش وزارت خارجه آمریکا سخن می‌گفت که از طرح همه‌پرسی کاملاً حمایت نکرده است.

طبق گزارش رویترز، وزارت خارجه آمریکا ماه گذشته در واکنش به طرح همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق گفته است که برگزاری این همه‌پرسی، ممکن است تمرکز نیروها را از «اولویت‌های فوری‌تری» مانند شکست دادن گروه حکومت اسلامی (داعش) منحرف کند.

وزارت خارجه آمریکا همچنین در عین بذل توجه به آنچه «خواسته‌های مشروع» مردم کردستان عراق نامیده، تاکید کرده است که از «عراقی متحد و فدرال و دموکراتیک» حمایت می‌کند.

رئیس دولت اقلیم کردستان عراق اواسط خردادماه سال جاری اعلام کرد که همه‌پرسی استقلال کردستان در روز ۲۵ سپتامبر، کمتر از دو ماه دیگر، برگزار خواهد شد.

مسعود بارزانی در توئیتر خود نوشت: «بسیار خوشحالم که اعلام کنم روز دوشنبه ۲۵ سپتامبر سال ۲۰۱۷ به عنوان روز برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان تعیین شده است.»

اما این خبر چندان به مذاق همسایه‌های عراق یعنی ایران و سوریه و ترکیه که هر یک بخش قابل توجهی از جمعیت‌شان کرد است خوش نیامد.

علاوه بر این سه کشور که آشکارا با طرح همه‌پرسی ابراز مخالفت کردند، آلمان نیز که از متحدان مهم کردها در اروپاست از آن ابراز نگرانی کرده و چنین نظر داد که بیم آن دارد استقلال کردهای عراق از بغداد تنها به تنش بیشتر در عراق دامن بزند.

دولت دونالد ترامپ نیز از طریق وزارت خارجه خود با روی کاملاً باز با این طرح مواجه نشد. این وزارتخانه هم از این امر ابراز نگرانی کرده و تاکید کرد که از «عراقی متحد، فدرال، باثبات و دموکراتیک» حمایت می‌کند.

مسرور بارزانی، فرزند رئیس جمهور اقلیم کردستان، در پاسخ به همین واکنش‌ها و به‌ویژه موضع آمریکا، از در دفاع از طرح همه‌پرسی درآمده و روز جمعه گفت نگرانی از این که همه‌پرسی استقلال به نبرد با داعش لطمه خواهد زد بی‌مورد است.

آقای بارزانی با تاکید بر نقش فعلی کردها در نبرد ائتلافی با گروه حکومت اسلامی، داعش، بر تعهد دولت اقلیم به مبارزه با تروریسم پا فشرد.

از سه سال پیش که گروه حکومت اسلامی در شهر موصل اعلام خلافت کرد و با سرعتی روزافزون بخشی قابل توجه از عراق و نقاطی از کشور سوریه را به تصرف خود درآورد، کردها چه در عراق و چه در سوریه نقشی مهم در کارزار آمریکا علیه این گروه داشته‌اند.

مسرور بارزانی خطاب به کسانی که با طرح همه‌پرسی مخالفند پرسیده است:‌ «آنها که می‌گویند الان زمان مناسبی نیست، پرسش من این است که پس چه زمانی مناسب است؟»

با نزدیک شدن به موعد همه‌پرسی استقلال کردستان که کمتر از دو ماه دیگر برگزار می‌شود اخبار متعددی در مورد تأثیر این تصمیم بر منطقه گزارش می‌شود.

در همین زمینه خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی روز جمعه با اشاره به «شایعاتی» مبنی بر این که دولت‌های همسایه مرزهای خود را به روی اقلیم خواهند بست، از «هجوم» مردم کردستان عراق به بازارها از بیم قطع واردات کالا خبر داد.

خبرگزاری ایرنا به نقل از اتحادیه اتاق‌های بازرگانی کردستان عراق این شایعات را رد کرده و خبر بسته شدن عن‌قریب مرزها را «تلاشی از سوی دشمنان کردها» توصیف کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG