لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۴۴

سازمان ملل می‌گوید «هیچ دخالتی» در همه‌پرسی استقلال کردستان عراق ندارد


اقلیم کردستان عراق جمعیتی نزدیک به پنج میلیون نفر دارد و با داشتن انتخابات، پارلمان، رئیس و نیروهای مسلح، تا حد زیادی از خودمختاری برخوردار است

سازمان ملل متحد می‌گوید در جریان همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق، که قرار است سوم مهر ماه برگزار شود، «هیچ‌گونه دخالتی» ندارد.

بیانیه ماموریت ویژه سازمان ملل متحد در عراق، روز ۲۵ خرداد ماه منتشر شده و می‌تواند بر نحوه و اعتبار رای‌گیریِ برنامه‌ریزی‌شده برای مهر ماه سایه بیافکند.

این بیانیه در حالی‌ست، ‌که اعلام همه‌پرسی با انتقاد دولت مرکزی عراق، شماری از کشورهای غربی و نیز همسایگان عراق؛ ایران و ترکیه روبه‌رو شده‌است.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، در ۱۷ خرداد ماه اعلام کرد این اقلیم دست به برگزاری همه‌پرسی با این پرسش که «آیا خواهان استقلال کردستان هستید؟» می‌زند. یکی از مشاوران آقای بارزانی، اعلام کرده‌است همه‌پرسی در مناطق مورد مناقشه با دولت مرکزی یعنی کرکوک، خانقین، مخمور و سنجار نیز برگزار خواهد شد.

دولت مرکزی عراق مخالفت خود را با این همه‌پرسی ابراز کرده‌است. دولت‌های ایران و ترکیه نیز با آن مخالفت کرده‌اند و وزارت خارجه ایران گفته است این اقدام «در شرایط پیچیده» فعلی «صرفا به ایجاد مشکلات جدید» در عراق دامن می‌زند.

در حال حاضر نیروهای نظامی عراق، شبه‌نظامیان حامی دولت و پیش‌مرگه‌ها کـرد، با حمایت ائتلافی به رهبری آمریکا مشغول نبرد برای بازپس‌گیری مهم‌ترین شهر مورد تصرف «داعش» در عراق، موصل، هستند.

علاوه بر دولت عراق و همسایگان آن، آلمان نیز در مورد «اقدام یک‌جانبه» برای برگزاری همه‌پرسی در اقلیم هشدار داده‌است. از سوی دیگر وزارت خارجه ایالات متحده در بیانیه‌ای گفته‌است «ما از یک عراق متحد، باثبات و فدرال حمایت می‌کنیم» و افزوده است «ما تمایلات قانونی مردم کرستان عراق را درک کرده و به آن احترام می‌گذاریم».

به گزارش آسوشیتدپرس در بیانیه‌ی اخیر سازمان ملل، مشخص نیست چرا این نهاد از جریان همه‌پرسی فاصله گرفته‌است ولی در آن گفته شده ماموریت ملل متحد در عراق قصد دارد با این بیانیه، «اخبار نادرست در مورد نظارت یا حمایت از این همه‌پرسی را اصلاح کند».

اقلیم کردستان عراق جمعیتی نزدیک به پنج میلیون نفر دارد و با داشتن انتخابات، پارلمان، رئیس و نیروهای مسلح، تا حد زیادی از خودمختاری برخوردار است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG