لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۴۱

بارزانی: همه‌پرسی استقلال کردستان عراق روز ۲۵ سپتامبر برگزار می‌شود


مسعود بارزانی، رییس دولت اقلیم کردستان عراق از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان خبر داده است.
مسعود بارزانی، رییس دولت اقلیم کردستان عراق از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان خبر داده است.

رییس دولت اقلیم کردستان عراق روز چهارشنبه ۱۷ خرداد اعلام کرد که همه‌پرسی استقلال کردستان در ۲۵ سپتامبر امسال برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مسعود بارزانی در توییتر خود نوشته است: «بسیار خوشحالم که اعلام کنم روز دوشنبه ۲۵ سپتامبر سال ۲۰۱۷ به عنوان روز برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان اعلام شده است».

هیمن هورامی، یک مشاور مسعود بارزانی، نیز اعلام کرده که این همه‌پرسی در مناطق مورد مناقشه با حکومت مرکزی یعنی کرکوک، خانقین، مخمور و سنجار نیز برگزار خواهد شد.

رویترز می‌گوید، این اقدام دولت اقلیم کردستان می‌تواند خشم دولت مرکزی عراق را در پی داشته باشد.

پیشتر مقام‌های دولت مرکزی عراق نسبت به برگزاری هرگونه همه‌پرسی در خصوص استقلال کردستان عراق هشدار داده بودند.

طبق این گزارش، زمان برگزاری این همه‌پرسی در جریان نشست احزاب و گروه‌های محتلف کردستان عراق با حضور مسعود بارزانی تعیین شده است.

هیمن هورامی گفته است در برگه همه‌پرسی از رای‌دهندگان این سوال پرسیده می‌شود: آیاخواهان استقلال کردستان هستید؟

هوشیار زیباری، وزیر اسبق امورخارجه عراق و از مقام‌های بلندپایه کردستان، پیشتر به رویترز گفته بود «رای آری» به این همه‌پرسی موضع دولت اقلیم کردستان را در مذاکره با دولت مرکزی برای خودمختاری بیشتر تقویت خواهد کرد.

به گزارش رویترز، علاوه بر دولت مرکزی عراق، کشورهای ترکیه، ایران و سوریه نیز مخالف استقلال کردستان عراق هستند. این کشورها نگرانند،‌ استقلال کردستان عراق باعث شود که کردها در این کشورها نیز خواهان استقلال شوند.

کرکوک منطقه‌ای نفت‌خیز است و سال‌هاست که دولت مرکزی و اقلیم کردستان بر سر آن اختلاف دارند. ترکیب جمعیتی کرکوک شامل کرد، عرب، ترکمان و اقلیت آسوری است.

پارلمان عراق روز ۱۲ فروردین سال جاری با نصب پرچم اقلیم کردستان در کرکوک مخالفت کرد. رای‌گیری پارلمان عراق با حضور ۱۸۶ نماینده پارلمان از کل ۳۲۸ نماینده انجام شد. به گفته حسن توران، نماینده استان کرکوک، نمایندگان کرد پیش‌ از رای‌گیری پارلمان را ترک کردند.

ترکیه هم با نصب پرچم اقلیم کردستان در کرکوک مخالفت کرده بود.

XS
SM
MD
LG