لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۵۱

اعتراض دیدبان حقوق بشر به تخریب خانه اعراب عراق به دست نیروهای کـُرد


گروهی از آوارگان نبردهای موصل به بستگان خود در اردوگاهی در منطقه تحت کنترل اقلیم کردستان پیوسته‌اند

سازمان دیدبان حقوق بشر می‌گوید تخریب خانه و محل سکونت شهروندان عربِ عراقی به دست نیروهای امنیتی اقلیم کردستان در شمال آن کشور، می‌تواند اقدامی برابر با «جنایت جنگی» باشد.

«دیدبان حقوق بشر» در گزارشی که ۲۳ آبان ماه منتشر کرده می‌گوید بین سپتامبر سال ۲۰۱۴ و ماه مه در سال ۲۰۱۶، در ۲۱ شهر و روستا، در مناطق مورد مناقشه‌ی کرکوک و استان نینوا، شواهدی منبی بر «تخریب غیرقانونی خانه و محل سکونت» شهروندان عرب وجود دارد.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

«تخریب» خانه‌ها در پی تنش‌ها و خشونت‌هایی که در این منطقه صورت گرفته، به‌وقوع پیوسته‌است.

نیروهای امنیتی اقلیم کردستان، و پیش‌مرگه‌های کرد عراق، پس از پیشروی‌های گروه موسوم به «حکومت اسلامی» در سوریه و عراق، نقش مهمی در بیرون کردن یا دور نگه داشتن شبه‌نظامیان از مناطق شمالی عراق ایفا کردند.

در پی پیشروی‌های داعش و نبردها علیه آن، اقلیم کردستان در عین‌حال دست‌کم یک میلیون نفر از شهروندانِ عمدتا سنی و عرب عراقی، که از محل سکونت خود جابه‌جا و آواره شده بودند را در مناطق تحت کنترل خود پناه داد.

گزارش سازمان دیدبان حقوق بشر، بر پایه بیش از ده مورد بازبینی محلی و نیز مصاحبه و گفت‌وگو با ۱۲۰ شاهد و مقام دولتی در منطقه، نوشته شده‌است.

هفته پیش سازمان عفو بین‌الملل نیز در گزارشی گفته بود در پی درگیری‌های تازه با گروه موسوم به «حکومت اسلامی»، مقام‌های شهر کرکوک، در کنترل اقلیم کردستان، صدها شهروند عربِ سنی را از محل سکونت خود در این شهر «اخراج کرده‌اند».

به گفته عفو بین‌الملل، نیروهای کـُرد، خانه صدها شهروند عرب را تخریب کرده‌اند.

گفته می‌شود عمده‌ی افراد و خانواده‌های «اخراج‌شده»، به حمایت یا همکاری با شبه‌نظامیان گروه موسوم به «حکومت اسلامی» در جریان حملات اخیر متهم شده‌اند.

نیروهای پیش‌مرگه، از جمله نیروهای مسلحی هستند که در حال حاضر در همکاری با ارتش و پلیس فدرال، و نیز پشتیبانی ائتلاف به رهبری آمریکا، در حال پیشروی در موصل، برای بازپس‌گیری مهم‌ترین منطقه اشغالی به‌دست داعش در عراق هستند.

سازمان عفو بین‌الملل، پلیس فدرال عراق را نیز، به «اعدام‌های خودسرانه» و شکنجه شماری از غیرنظامیانِ مظنون به همکاری با «حکومت اسلامی» در جریان نبرد موصل متهم کرده‌است.

سازمان‌های مدافع حقوق بشر بارها در مورد موج سرکوب‌، شکنجه، تجاوز و اعدام به وسیله شبه‌نظامیان گروه موسوم به حکومت اسلامی نیز گزارش‌هایی منتشر کرده‌اند. سازمان ملل این گروه را یک گروه تروریستی می‌داند و شماری از کشورهای جهان، گروهی از شورشیان سوری، نیروهای دولتی سوریه، متحدان آن، نیروهای عراقی و ائتلاف به رهبری آمریکا، حملاتی را علیه آن در هر دو کشور عراق و سوریه انجام می‌دهند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG