لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۴۵

تیلرسون خواستار فشار بیشتر تایلند بر کره شمالی شد


رکس تیلرسون در کنار نخست وزیر تایلند

وزیر امور خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه، ۱۷ مردادماه، در تایلند از رهبران این کشور خواست در ارتباط با کره شمالی به اقدامات بیشتری دست بزنند. در همین حال وزارت دفاع ژاپن از «پیشرفت قابل ملاحظه» در برنامه تسلیحاتی کره شمالی خبر می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رکس تیلرسون، وزیر خارجه دولت دونالد ترامپ، در مرحله‌ای تازه از سفر خود به آسیای جنوب شرقی روز سه شنبه با رهبران کشور تایلند دیدار کرد.

اولویت آقای تیلرسون در سفر آسیایی او تشویق کشورهای آسیای جنوب شرقی از جمله تایلند به تلاش بیشتر در زمینه قطع جریان مالی به سوی کره شمالی عنوان شده است.

در همین زمینه رویترز به نقل از معاون رکس تیلرسون گفت که ایالات متحده معتقد است که شرکت‌های صوری متعلق به کره شمالی در تایلند فعالیت گسترده دارند و آمریکا می‌خواهد تایلندی‌ها را به بستن این شرکت‌ها تشویق کند.

به گفته سوزان تورنتون، این شرکت‌های صوری از بانکوک، پایتخت تایلند، به عنوان یکی از مراکز منطقه‌ای این کشور برای انتقال نقدینگی استفاده می‌کنند و مدام در حال تغییر نام و نشان خود هستند.

در مقابل نخست وزیر تایلند، به گزارش رویترز، پیش از ملاقات با رکس تیلرسون تنها بر حمایت این کشور از قطعنامه تازه شورای امنیت علیه کره شمالی تاکید کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل روز شنبه، ۱۴ مرداد، به پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه کره شمالی رأی داد که به موجب آن حلقه تحریم‌ها را بر این کشور تنگ‌تر می‌کند، و از جمله مانع از صادرات بیش از یک میلیارد دلار برای این کشور می‌شود.

در واکنش به این تحریم‌های تازه، کره شمالی روز دوشنبه، ۱۶ مرداد با لحنی تند اعلام کرد که تحریم‌های سازمان ملل باعث توقف گسترش زرادخانه اتمی این کشور نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پیونگ‌یانگ همچنین هشدار داد تا زمانی که از سوی ایالات متحده آمریکا تهدید شود مذاکره نخواهد کرد.

در همین حال روزنامه بریتانیایی گاردین روز سه‌شنبه با استناد به یک «گزارش دفاعی دولت ژاپن» هشدار داد که تهدید ناشی از تسلیحات اتمی کره شمالی وارد «مرحله تازه‌ای» شده است.

طبق این گزارش دفاعی، برنامه تسلیحاتی پیونگ یانگ «پیشرفت قابل ملاحظه‌ای» داشته است.

روزنامه گاردین به نقل از وزارت دفاع ژاپن می‌گوید حال که کره شمالی «در یک سال گذشته دو آزمایش اتمی و بیش از ۲۰ آزمایش موشک بالیستیک انجام داده، تهدید امنیتی از سوی این کشور وارد مرحله تازه‌ای می‌شود».

پیونگ‌یانگ کمتر از دو هفته پیش موشکی را آزمایش کرد که به ادعای رهبر این کشور قادر است «تمام خاک آمریکا» را هدف قرار دهد. کره شمالی در همان زمان اعلام کرد که پرتاب این موشک موفقیت‌آمیز بوده است.

آزمایش‌های اتمی و نیز پرتاب‌ موشک‌های بالیستیک توسط کره شمالی در حالی انجام می‌شود که شورای امنیت سازمان ملل پیونگ‌یانگ را از انجام این اقدامات منع کرده ‌است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG