لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۰۸

در سال ۲۰۱۲ هم ثروتمندان هم‌چنان ثروتمندتر شدند


کارلوس اسلیم، ثروتمندترین در جهان
صد ثروتمند بزرگ جهان در سال میلادی گذشته، ۲۰۱۲، بر ثروت خود افزوده و اکنون روی‌هم‌رفته حدود دو تریلیون دلار ثروت دارند.

خبرگزاری بلومبرگ که فهرستی از دارایی‌های این صد نفر تهیه کرده است می‌نویسد که در سال گذشته حدود ۲۴۱ میلیارد دلار بر ثروت این افراد افزوده شده است.

بر اساس آمار‌های موجود می‌توان دید که رشد سرمایه و دارایی نقدی در صنایع مربوط به تولید محصولات مصرفی و پوشاک و ارتباطات بیش از عرصه‌های دیگر و حدود ۲۰ درصد بوده است.

از مجموعه افرادی که در آغاز سال ۲۰۱۲ در فهرست صد ثروتمند بزرگ دنیا قرار داشتند فقط ۱۶ نفر نسبت به گذشته ثروت کمتری دارند.

از میان افرادی که به ثروت خود افروده‌اند آمانسیو اورتگا، از اسپانیا و صاحب شرکت فراملیتی تولید پوشاک به نام «ایندیتکس» که صاحب و اداره‌کننده فروشگاه‌های زنجیره‌ای «زارا» است جایگاه ویژه‌ای دارد. ثروت این سرمایه‌دار ۷۶ ساله با بیش از ۲۲ میلیارد دلار افزایش اکنون به ۵۶ میلیارد دلار رسیده است.

با این حال هنوز هم کارلوس اسلیم، صاحب مکزیکی شرکت‌های بزرگ ارتباطاتی و رسانه‌ای، پولدار‌ترین ثروتمند جهان است و ثروت وی در سال گذشته حدود ۱۳ میلیارد دلار افزایش یافته و به رقم بیش از ۷۵ میلیارد دلار رسیده است.

در مقام دوم فهرست صد ثروتمند بزرگ جهان بیل گیتس، از صاحبان اصلی و مدیرعامل مایکروسافت، قرار دارد که ثروت وی نیز در سال ۲۰۱۲ حدود هفت میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است.

در پایان سال میلادی گذشته وارن بافت، میلیاردر آمریکایی، که در چند سال اخیر در مقام سوم این فهرست قرار داشت مرتبه خود را به آمانسیو اورتگا از اسپانیا واگذار کرده و اکنون در مقام سوم است. با این همه او نیز در سال گذشته حدود یک میلیارد دلار بر ثروت شخصی خود افزوده است.

خبرگزاری بلومبرگ می‌افزاید که اینگوار کمپراد، موسس شرکت سوئدی تولید مبلمان به نام ایکئا، اکنون در فهرست ثروتمندان بزرگ جهان در مقام پنجم قرار دارد. ثروت شخصی وی در سال گذشته حدود ۱۶ درصد افزایش یافته و به حدود ۴۳ میلیارد دلار رسیده است.

بزرگ‌ترین بازنده در میان صد ثروتمند بزرگ جهان طی سال گذشته ایکه باتیستا از برزیل بود که حدود ۱۰ میلیارد دلار از ثروت خود را از دست داد. وی که سال گذشته شرط بسته بود که تا سال ۲۰۱۵ ثروتمند‌ترین مرد جهان شود اکنون با بیش از ۱۲ میلیارد دلار ثروت شخصی در مقام هفتاد وپنجم این فهرست است.

برنار آرنول، ثروتمند‌ترین مرد فرانسه، به خاطر افزایش بهای سهام و سرمایه شرکت‌های تولید پوشاک لوکس مثل «کریستین دیور» و «لویی ووییتان» حدود هشت میلیارد دلار بر ثروت خود افزوده است.

جف بزوس ۴۸ ساله مدیرعامل وب‌سایت «آمازون» نیز حدود هفت میلیارد دلار بر ثروت شخصی خود افزوده است و دلیل اصلی آن افزایش بهای سهام شرکت آمازون است که اکنون به بزرگ‌ترین فروشنده اینترنتی کالا در جهان بدل شده است.

از نظر درصد افزایش ثروت طی سال گذشته لوی چه‌وو صاحب و بنیان‌گذار شرکت تولید محصولات سرگرم‌کننده به نام «گالاکسی» بیش از همه موفق بوده و ثروت وی طی سال گذشته دو برابر شده و اکنون حدود ۱۲ میلیارد دلار است.

ثروت شخصی ثروتمند‌ترین فرد قاره آسیا لی کاشینگ ۸۴ ساله و صاحب یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های املاک و مستقلات هنگ‌کنگ طی سال گذشته از مرز ۲۸ میلیارد دلار گذشته و او اکنون در مقام یازدهم این فهرست قرار دارد.

مارک زاکربرگ، موسس فیس‌بوک، حدود پنج میلیارد دلار از ثروت خود را به خاطر کاهش نرخ سهام این شرکت از دست داد. با این وجود او با ثروت شخصی بیش از ۱۲ میلیارد دلار هنوز هم در فهرست صد ثروتمند بزرگ جهان قرار دارد.

XS
SM
MD
LG