لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۰۷

«در ماشين عباس کيارستمی» در شهر نيس فرانسه


از عباس کیارستمی تا کنون در نزدیک به پنجاه جشنواره جهان تقدیر شده است.

سايت مجله سينمايی استوديو، چاپ فرانسه، خبر داد که عباس کيارستمی به منظور برگزاری يک کارگاه تجربی فيلمسازی برای جوانان هنرمند به شهر نيس فرانسه خواهد رفت.


اين برنامه، يک کارگاه آموزشی است که برای کيارستمی در شهر ساحلی و زيبای نيس در جنوب فرانسه، تحت عنوان «در ماشين عباس کيارستمی» ترتيب داده شده است.

در اين کارگاه هر دعوت شونده ۳۰ تا ۴۵ دقيقه به موضوع مورد نظر خود می پردازد و سپس در يک يا دو روز همراه با ديگر شرکت کنندگان کارگاه و تماشاگران و با حضور عباس کيارستمی به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.


در اين برنامه در کنار کارگاه ياد شده يک سيمنار سينمايی با عنوان «سينما و هنر معاصر» نيز برپا خواهد شد.


موضوعات بحث را خود شرکت کنندگان تعيين خواهند کرد. اين کارگاه از اول تا شانزدهم دسامبر در نيس برگزار می شود.


اين نخستين بار نيست که اين کارگردان نام آشنای ايرانی، در اروپا کارگاهی آموزشی برپا می کند. آقای کيارستمی در يک سال گذشته کارگاههای آموزشی مشابهی نيز در داخل ايران برپا کرده است که با استقبال چشمگير دانشجويان سينما همراه شده است.


او فيلمسازی در محدوديت را به هنرجويان می آموزد.


به گفته کيارستمی، او کارگاههايش «به علاقه مندان جوان سينما ياد ميدهد که چگونه از زياده گويی بپرهيزند و با کمترين امکانات، حرف خود را بزنند و دنبال خرج تراشی نباشند.»کیارستمی بارها در جشنواره ها تقدیر شده. (عکس: اسکورسیزی معروف جایزه کیارستمی را در سال 2005 در جشنواره مراکش به او می دهد.)

وی طرفدار روايتهای ساده در سينما است و معتقد است اگر سينماگر از زاويه ای درست به يک سوژه بپردازد، ديگر زوايای آن موضوع هم بهدرستی پيش ميروند.


نگاه مينی مال کيارستمی در سينما طرفداران بسياری در جهان دارد و او را به معروف ترين کارگردان ايرانی در جهان بدل ساخته است.


هميشه سوژه!


عباس کيارستمی، فيلمساز، عکاس، نقاش و شاعر ۶۷ ساله ايرانی، اين روزها در فرانسه بار ديگر موضوع رسانه ها است.


او که در سال ۱۹۹۷ با فيلم «طعم گيلاس» برنده جايزه نخل طلايی جشنواره کن شد، در مرکز فرهنگی پمپيدوی پاريس همراه با فيلمساز مؤلف اسپانيايی، ويکتور اريس ۶۷ ساله، سازنده فيلم های «روح کندو» (۱۹۷۳)، «رؤيای روشنايی» (۱۹۹۲) و «مرگ سرخ» (۲۰۰۶)، نمايشگاه مشترکی از ۱۹ سپتامبر ۲۰۰۷ تا هفتم ژانويه ۲۰۰۸ برپا کرده که از همان آغاز مورد توجه مطبوعات فرانسه قرار گرفت.


در همين رابطه عباس کيارستمی نامه نگاری های تصويری خود و ويکتور اريس را تحت عنوان «نامه ها» در آبان ماه گذشته در چارچوب هفته فيلم مستند ۲۵+۶ در تهران به نمايش گذاشت


در فرانسه خبر ساخت فيلم جديد عباس کيارستمی با بازی ژوليت بينوش، ستاره سينمای فرانسه و جهان نيز بازتاب بسيار گسترده ای پيدا کرد.

اين فيلم با نام «رونوشت برابر اصل»، قرار است در بهار سال آينده در ايتاليا و در منطقه توسکانا فيلمبرداری شود و سامی فری، بازيگر ۷۰ ساله فرانسوی نيز در آن حضور دارد.

به گفته کيارستمی، اين فيلم را از آن جهت می سازد که ژوليت بينوش، بارها از او خواسته بود که در يکی از فيلمهايش حضور داشته باشد.


از سوی ديگرساخت اين فيلم با بازيگران نامی خارجی در کارنامه عباس کيارستمی از موارد نادر محسوب می شود چرا که او کمتر از هنرپيشگان حرفه ای در فيلم های خود استفاده می کند.


به خاطر قدردانی از اين فيلمساز مطرح ايرانی، کانون کارگردانان سينمای ايران ارديبهشت ماه گذشته مراسم تقدير از عباس کيارستمی را با حضور وی برگزار کرد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG