لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۵۳

سقوط هواپیمای مسافربری با ۴۳ سرنشین در نزدیکی کابل


یکی از دفاتر خطوط هوایی پامیر در کابل
مقام‌های افغانستان روز دوشنبه از سقوط یک هواپیمای مسافربری خطوط هوایی پامیر، در منطقه هندوکش و مرگ ۴۳ سرنشین این هواپیما، از جمله شش خارجی، خبر دادند.

در نتیجه سقوط این هواپیما در گذرگاه صعب‌العبور هندوکش در نزدیکی شهر کابل، پایتخت افغانستان، ۳۸ مسافر این پرواز، از جمله شش خارجی، و پنج خدمه آن جان باختند.

سخنگوی وزارت کشور افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگاران سقوط این هواپیما که از کندوز عازم کابل بوده است را در «جایی در گذرگاه سالنگ» در منطقه هندوکش تایید کرده است.

گذرگاه سالنگ در حدود ۱۰۰ کیلومتری شمال کابل در ارتفاع بیش از چهار هزار متر واقع است.

هنوز علت سقوط این هواپیمای مسافربری مشخص نشده است، اما خبرگزاری رویترز می‌گوید پرواز این هواپیما در هوای ابری و بارانی کابل و اطراف آن در حال انجام بوده است.

به گفته سخنگوی وزارت کشور افغانستان، دولت این کشور از نیروهای تحت فرماندهی ناتو برای جست‌وجو و یافتن محل سقوط این هواپیما درخواست کمک کرده است.

این در حالی است که سخنگوی این نیروها که قرار است با هواپیماهای بدون سرنشین محل سقوط این هواپیما را پیدا کنند می‌گوید «شرایط نامناسب جوی» کار جست‌وجوی هوایی را تقریبا مختل کرده است.

در حالی که هنوز هویت شش مسافر خارجی این هواپیمای آنتونوف ۲۴ معلوم نیست و مقامات وزارت حمل و نقل کشور افغانستان از جزئیات هویت این افراد اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند، خبرگزاری رویترز می‌گوید یک مسافر افغان این پرواز برای یک سازمان کمک‌رسانی آلمانی فعال در این کشور کار می‌کرده است.

خط هوایی پامیر یکی از سه شرکت خصوصی خدمات هوایی در افغانستان است که بیشتر در خطوط داخلی افغانستان فعالیت می‌کند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید سقوط هواپیماهای نظامی و متعلق به پیمان‌کاران خارجی در افغانستان اتفاق معمولی است، اما سقوط هواپیماهای مسافربری کمتر پیش می‌آید.

آخرین بار که یک هواپیمای مسافربری در افغانستان سقوط کرد فوریه سال ۲۰۰۵ بود که در جریان آن ۱۰۴ مسافر و خدمه یک هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ در اثر توفان برف در نزدیکی کابل جان خود را از دست دادند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG