لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۳۰

احمدی نژاد، خبر استعفای متکی را تکذیب کرد


پيش از اين خبرنگار روزنامه گاردين در تهران نيز، در گزارشی که در شماره روز دوشنبه اين روزنامه بريتانيايی منتشر شد، از احتمال استعفای آقای متکی نوشته بود.

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، خبرهایی را که از سوی دو تن از نمایندگان مجلس مبنی بر کناره گیری منوچهر متکی از وزارت امور خارجه منتشر شده بود، تکذیب کرد.


به گزارش خبرگزاری های داخلی، کاظم جلالی و رضا طلايی نيک، اعضای کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس شورای اسلامی خبر داده بودند که منوچهر متکی، استعفای خود را از کابينه، به محمود احمدی نژاد تسليم کرده است.


اما به گزارش خبرگزاری ايسنا، آقای احمدی نژاد، صبح روز چهارشنبه و در حاشيه جلسه هيات دولت، وقتی در جمع خبرنگاران با پرسش هايی درباره استعفای آقای متکی رو به رو شد، انتشار اين خبر را «جنگ روانی» توصيف کرد و آن را تاييد نکرد.


در همين حال، نماينده ماکو و عضو کميسيون امنيت ملی و سياست خارج مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با راديو فردا گفت:« این خبر موثق نیست و قطعی نیست و من آن را رد می کنم چون من با آقای متکی خیلی نزدیکم و به خاطر موفقیت های اخیری که در دیپلماسی خارجی حاصل شده، بعضی ها یک مقدار ناراحت هستند و یک مقدار چشم دیدنش را ندارند. به نظر من آقای متکی از موفق ترین وزيران کابینه آقای احمدی نژاد است و به نظر من به این راحتی آقای احمدی نژاد، آقای متکی را از دست نمی دهد.»


  • «آقای متکی از تصميم گيری عمده در سطح کابينه کنار گذاشته شده است و شايعه برکناری قريب الوقوع او هفته ها است در تهران جريان دارد. محمود احمدی نژاد مصمم است کنترل بيشتری بر سياست هسته ای ايران اعمال کند.»
گزارشگر گاردین در تهران

ساعتی پيش از اين اظهار نظر، کاظم جلالی، سخنگوی کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس گفته بود که بر اساس «شنيده ها»، آقای متکی در ساعات پايانی روز سه شنبه از سمت خود استعفا کرده است.


همزمان محمد علی شهيدی، معاون پارلمانی وزارت امور خارجه نيز به خبرگزاری مهر گفت که اين خبر صحت ندارد و «آقای متکی با قدرت به کار خود در وزارت امور خارجه ادامه خواهد داد.»


پيش از اين خبرنگار روزنامه گاردين در تهران نيز، در گزارشی که در شماره روز دوشنبه اين روزنامه بريتانيايی منتشر شد، از احتمال استعفای آقای متکی نوشته بود.


در گزارش رونامه گاردين آمده بود: «آقای متکی از تصميم گيری عمده در سطح کابينه کنار گذاشته شده است و شايعه برکناری قريب الوقوع او هفته ها است در تهران جريان دارد. محمود احمدی نژاد مصمم است کنترل بيشتری بر سياست هسته ای ايران اعمال کند.»


گمانه زنی ها درباره تغيير عملکرد آقای احمدی نژاد با هدف بالابردن نفوذ خود، از روز شنبه هفته جاری و با استعفای علی لاريجانی از سمت دبيری شورای عالی امنيت ملی و سرپرستی تيم مذاکرات هسته ای، بار ديگر اوج گرفته است.


بعد از اين استعفا، سعيد جليلی از معاونين وزير امور خارجه به اين سمت منصوب شد. نزديکی آقای جليلی به رييس جمهوری موجب شد تا پاره ای تحليلگران بگويند که آقای احمدی نژاد در تلاش است تا قدرت خود را در ساختار اجرايی جمهوری اسلامی ايران افزايش دهد.


منوچهر متکی از سياستمداران نزديک به علی لاريجانی توصيف شده است، چرا که وی در زمان رقابت های انتخاباتی سال ۸۴ خورشيدی، از نامزدی علی لاريجانی حمايت کرده بود.


پيش از اين، همزمان با اعلام خبر استعفای علی لاريجانی، برخی نمايندگان مجلس گفته بودند، که کناره گيری وی از دبيری شورای عالی امنيت ملی و مشخصا پرونده هسته ای ايران، بعد از اينکه او چندين بار استعفانامه خود را تسليم کرده بود، پذيرفته شده است.


متکی: شايعه است


روز چهارشنبه منوچهر متکی که برای پاسخ گفتن به سئوالات نمايندگان در کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی به مجلس رفته بود، در جمع خبرنگاران، خبر استعفای خود را «شايعه» خواند.


وی گفت: «از لحاظ خارجی برخی چشم ديدن ثبات و آرامش در جمهوری اسلامی ايران را ندارند و از هر مطلب، تحول، شايعه و رخدادی در جهت بی ثبات نشان دادن ايران استفاده می کنند.»


وزير امور خارجه ايران درباره هويت کسانی که وی از آنها انتقاد می کرد، هيچ توضيحی نداد، اما همزمان، کاظم جلالی که يکی از دو منبع خبر استعفای آقای متکی بود، از عملکرد «برخی مسئولان» در زمينه سياست خارجی انتقاد کرد.


کاظم جلالی، نماينده مردم شاهرود در مجلس از سياستمداران حامی اکبر هاشمی رفسنجانی است و پيش از اين نيز، انتقادهايی را عليه دولت آقای احمدی نژاد که در انتخابات رياست جمهوری، رقيب آقای رفسنجانی بوده را بيان کرده است.

وی گفت: « در مقوله سياست خارجی متزلزل نشان دادن موقعيت مسئولانی که در خط مقدم ديپلماسی کشور هستند، در راستای صيانت از منافع ملی ارزيابی نمی شود.»


کماکان روشن نيست که خطاب آقای جلالی، منوچهر متکی بوده يا محمود احمدی نژاد، اما وزير امور خارجه، «طرح هر انتقادی» را ناشی از آنچه «فضای سياسی کشور در آستانه انتخابات» می خواند دانست.


وی گفت که در سال های گذشته نيز، عموما در سال هايی که انتخابات در ايران برگزار شده، حجم انتقادات افزايش يافته است.


در سال جاری خورشيدی قرار است که در ايران انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار شود.


کاظم جلالی، نماينده مردم شاهرود در مجلس از سياستمداران حامی اکبر هاشمی رفسنجانی است و پيش از اين نيز، انتقادهايی را عليه دولت آقای احمدی نژاد که در انتخابات رياست جمهوری، رقيب آقای رفسنجانی بوده را بيان کرده است.


وی از جمله نمايندگان مجلس است که در زمان انتخابات رياست جمهوری، بارها از تاکتيک های تبليغاتی رقبای آقای رفسنجانی به ويژه هوداران احمدی نژاد انتقاد کرده بود و فضای انتخابات آخرين انتخابات رياست جمهوری را نيز «مشمئز کننده» توصيف کرده بود.


XS
SM
MD
LG