لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۰:۱۹

علی لاریجانی، از دبیری شورای عالی امنیت ملی استعفا کرد


آقای لاريجانی که کماکان سمت نمايندگی آيت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در شورای عالی امنيت ملی را به عهده خواهد داشت، با به قدرت رسيدن محمود احمدی نژاد، به اين سمت منصوب شده بود.

غلامحسين الهام، سخنگوی دولت ايران اعلام کرد که علی لاريجانی، دبير شورای عالی امنيت ملی ايران از سمت خود کناره گيری کرده و محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران نيز با استعفای وی موافقت کرده است.


آقای لاريجانی که کماکان سمت نمايندگی آيت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در شورای عالی امنيت ملی را به عهده خواهد داشت، در فاصله کوتاهی بعد از به قدرت رسيدن محمود احمدی نژاد، در مرداد ماه سال ۸۴ به اين سمت منصوب شده بود.


در چند سال اخير که در پی افشا شدن جزئياتی از برنامه هسته ای ايران، اين برنامه به محور مذاکراتی ميان تهران و قدرت های جهان بدل شده است، از ابتدا دبير شورای عالی امنيت ملی، هدايت اين مذاکرات را به نمايندگی از جمهوری اسلامی ايران به عهده داشته است.


پيش از آقای لاريجانی، حسن روحانی، از روحانيون بانفوذ نزديک به اکبر هاشمی رفسنجانی اين سمت را به عهده داشت. آقای روحانی بعد از کنارگذاشته شدن از اين سمت و مذاکرات هسته ای، در اظهارنظرهای مختلف، چندين بار عملکرد ديپلمات های ايرانی در مذکرات هسته ای را به چالش کشيده بود.


در آخرين دور مجادلات آقای روحانی با محمود احمدی نژاد، وی گفت که مذاکرات هسته ای، منحصر به افراد اخاصی نيست و «بايد از نظرات ديگران نيز برای حل بحران هسته ای» بهره برد.


پيش از آقای لاريجانی، حسن روحانی، از روحانيون بانفوذ نزديک به اکبر هاشمی رفسنجانی اين سمت را به عهده داشت. آقای روحانی بعد از کنارگذاشته شدن از اين سمت و مذاکرات هسته ای، در اظهارنظرهای مختلف، چندين بار عملکرد ديپلمات های ايرانی در مذکرات هسته ای را به چالش کشيده بود.

در عين حال سفر اخير ولاديمير پوتين، رييس جمهوری روسيه به تهران نيز در دو هفته اخير موجب شد تا اظهارنظرهای متناقضی درباره مذاکرات مقام های ايرانی با وی منتشر شوند.


بعد از ملاقات آقای پوتين و آيت الله خامنه ای، آقای لاريجانی به عنوان سرپرست تيم مذاکرات هسته ای اعلام کرد که وی پيشنهاد تازه ای برای حل بحران هسته ای ايران ارائه داده است.


همچنين خبرگزاری های داخلی به نقل از آيت الله خامنه ای گزارش داده بودند که ايران، پيشنهاد تازه آقای پوتين را بررسی خواهد کرد.


اما در فاصله کوتاهی، محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، در برابر اين پرسش که پيشنهاد رييس جمهوری روسيه چه بوده؟ گفت که آقای پوتين، پيشنهاد تازه ای ارائه نکرده است.


غلامحسين الهام، سخنگوی دولت که روز شنبه و در نشست هفتگی خود با خبرنگاران سخن می گفت، همزمان با اعلام خبر استعفای آقای لاريجانی، تاکيد کرد که وی پيش از نيز چندين بار از اين سمت استعفا کرده بود، اما رييس جمهوری اين استعفا را نپذيرفته بود.


آقای الهام، علت استعفای علی لاريجانی را «پرداختن به امور سياسی ديگر و مسایل شخصی» عنوان کرد و افزود: «سعيد جليلی، معاون اروپا و آمريکای وزير امور خارجه، به زودی جايگزين لاريجانی خواهد شد.»


علی لاريجانی در حالی از سمت خود استعفا کرده است که قرار بود روز سه شنبه، به عنوان نماينده ايران در مذاکرات هسته ای، با خاوير سولانا، سرپرست سياست خارجی اتحاديه اروپا ديدار کند.


به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، آقای الهام در پاسخ به این سئوال که چه کسی روز سه شنبه با آقای سولانا دیدار خواهد کرد، گفت: «ممکن است آقای لاریجانی برود، ممکن است آقای جلیلی برود و ممکن است که هر دو با هم بروند.»


برخی ناظران، استعفای آقای لاريجانی را اوج گيری اختلافات داخلی بر سر چگونگی برخورد ايران با بحران هسته ای توصيف می کنند.


XS
SM
MD
LG