لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۵۸

کانادا: بهائیان دستگیر شده را هر چه زودتر آزاد کنید


ماکسیم برنیر، وزیر امور خارجه کانادا

ماکسيم برنير، وزير امور خارجه کانادا، ضمن ابراز نگرانی از دستگيری شش بهائی در ايران، از حکومت ايران خواست که اين شش تن را هرچه سريعتر آزاد کند.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای برنير ضمن يادآوری اينکه اين شش تن در روز چهارشنبه، ۲۵ ارديبهشت ماه – ۱۴ ماه می – دستگير شده اند گفت: «کانادا عميقا از بازداشت مستبدانه شش ايرانی بهائی نگران است.»


بر اساس گزارش منابع خبری بهائيان و همچنين سازمان های مدافع حقوق بشر، اين شش تن که اعضای «محفل ملی بهائيان ايران» هستند، مسئوليت رسيدگی به مشکلات همکيشان خود را در ايران به عهده داشته اند.


آن گونه که ديان علايی، نماينده بهائيان در سازمان ملل به راديو فردا گفته است، پيش از دو بار در نخستين سال های بعد از انقلاب، اعضای «محفل ملی بهائيان ايران» دستگير شده اند و تا امروز خبری از سرنوشت دستگير شدگان آن روزها منتشر نشده است.


وزير امور خارجه کانادا درباره بازداشت های روز چهارشنبه گفت: «اين افراد تنها به دليل اعتقادشان بازداشت شده اند و اين قابل قبول نيست. ما از حکومت ايران می خواهيم که هر چه سريعتر زندانيان را سالم آزاد کند.»



بهائيان می گويند که هر چند از سال ۱۳۷۶ خورشيدی کسی به دليل بهائی بودن در ايران اعدام نشده، اما برخورد جمهوری اسلامی با محافل ملی بهائيان در نخستين سال های پيروزی انقلاب به اين نگرانی دامن می زند که دستگير شدگان اخير با خطر اعدام رو به رو باشند.

اين شش تن به همراه زنی که پيشتر در مشهد بازداشت شده بودند، عالی ترين نمايندگان «جامعه بهائيان ايران» هستند و به نوشته سايت های وابسته به بهائيان، به شکلی غيررسمی و با اطلاع مقام های ايرانی، مسئوليت رسيدگی به مشکلات بهائيان را به عهده داشتند.


دين بهائی از سوی جمهوری اسلامی ايران، «به رسميت شناخته نمی شود» و از سال ۱۳۶۱ خورشيدی، رسما فعاليت های پيروان اين دين منع شده است.


وزير امور خارجه کانادا نيز جمهوری اسلامی ايران را به داشتن «سابقه طولانی در آزار اقليت ها» متهم کرد و تاکيد کرد که اين نظام سياسی، «کماکان به زير پا گذاشتن حقوق شهروندانش ادامه می دهد.»


وی افزود: «کانادا و جامعه جهانی، کماکان نسبت به وضع حقوق بشر در ايران و زوال دنباله دار اين حقوق هشيار است.»


اين مقام کانادايی تاکيد کرد که دستگير شدگان همگی اعضای «انجمن ياران» هستند و به رغم فعاليت های بشردوستانه و صلح طلبانه خود، با برخورد خشن رو به رو شده اند.


به نوشته سايت «بهائی» انجمن ياران، هفت عضو داشته که هر هفت تن بازداشت شده اند و اين انجمن به شکل غير رسمی وظيفه «محفل ملی» را برای بهائيان ايران بر عهده داشته است.


بهائيان می گويند که هر چند از سال ۱۳۷۶ خورشيدی کسی به دليل بهائی بودن در ايران اعدام نشده، اما برخورد جمهوری اسلامی با محافل ملی بهائيان در نخستين سال های پيروزی انقلاب به اين نگرانی دامن می زند که دستگير شدگان اخير با خطر اعدام رو به رو باشند.


بر اساس منابع وابسته به بهائيان، از انقلاب سال ۵۷ تا امروز، نزديک به ۲۰۰ بهائی در ايران اعدام شده اند.


XS
SM
MD
LG