لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۳۰

لایحه بودجه دولت در سایه بحران اقتصادی


آقای احمدی نژاد سال گذشته نیز لایحه بودجه را با بیش از یک ماه تاخیر به مجلس تحویل داد.

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، روز یکشنبه، لایحه بودجه درخواستی دولت برای سال آینده خورشیدی را به مجلس می برد.


در جلسه روز یکشنبه، محمود احمدی نژاد به تشریح اهداف این لایحه خواهد پرداخت. لایحه بودجه سال آینده زمانی به مجلس می رود، که طی روزهای گذشته، انتقاد ها از برنامه اقتصادی دولت آقای احمدی نژاد، حتی در میان هوادار وی در مجلس نیز شدت گرفته است.این احتمال وجود دارد که رییس جمهور ایران، هنگام تحویل لایحه بودجه به مجلس، در مورد وضعیت اقتصادی نیز صحبت کند.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، به نقل از یکی از اعضای هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی خبر از کاهش این بودجه در زمینه عمرانی داده است؛ هر چند رقم اصلی بودجه سال آینده، هنوز از آن چه مجلس از رییس جمهور خواسته بود بیشتر است.


این احتمال وجود دارد که رییس جمهور ایران، هنگام تحویل لایحه بودجه به مجلس، در مورد وضعیت اقتصادی نیز صحبت کند.


انتقاد از برنامه های اقتصادی محمود احمدی، زمانی در حال بحرانی تر شدن است که ایران در سال رو به پایان، بیش از ۵۰ ملیارد دلار درآمد نفتی داشته است.


به نوشته فایننشال تایمز، بخش خصوصی در ایران در حال فروپاشی است، وضعیت بازار بورس تهران راکد است و از زمانی که آقای احمدی نژاد به ریاست جمهوری رسیده است بیست درصد افت داشته و مرکز برآوردهای اقتصادی در لندن خبر از تورم تقریبا ۱۶ درصدی در ایران می دهد.


در عین حال طی هفته های گذشته، افزایش بهای برخی از کالاهای ضروری، میوه و نظیر این ها نیز با رکوردی بی سابقه رو به رو بوده است.


روزنامه فایننشال تایمز به گفته برخی از مقام های رسمی اقتصادی ایران استناد می کند، که بدون ذکر نامشان به این روزنامه گفته اند اقتصاد ایران در آشفتگی کامل فرو رفته است.روزنامه فاینشال تایمز نوشته است هر چند بودجه درخواستی دولت به احتمال زیاد توسط مجلس تصویب خواهد شد، ولی این احتمال که تصویب آن از بحران اقتصادی ایران بکاهد، کم است.

از سوی دیگر قطعنامه تصویب شده توسط شورای امنیت سازمان ملل، که تحریم های محدودی را پیش بینی کرده است، جلوی فعالیت بانک های ایرانی با برخی از مهم ترین بانک های جهانی را گرفته است.


خبرها از اروپا نیز حاکی از ان است که اتحادیه اروپا در پی اجرای برخی تحریم های سخت گیرانه اقتصادی است که هر بیست و هفت کشور عضو آن را به اجرای آن ملزم خواهد کرد.


بهای نفت نیز که در یک سال نخست ریاست جمهوری محمود احمدی ژاد با افزایش بی سابقه رو به رو بوده، در حال حاضر ۱۵ درصد نسبت به ماه گذشته کاهش یافته است.


ایران دومین کشور صادر کننده نفت در میان اعضای اوپک است. کارشناسان اقتصادی و تحلیلگران سیاسی می گویند، ایالات متحده در پی یافتن جایگزینی برای ایران در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس است تا از افزایش بهای نفت جلوگیری کند.


روزنامه فاینشال تایمز نوشته است هر چند بودجه درخواستی دولت به احتمال زیاد توسط مجلس تصویب خواهد شد، ولی این احتمال که تصویب آن از بحران اقتصادی ایران بکاهد، کم است.


XS
SM
MD
LG