لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۳۸

هزاران نفر در برزیل علیه بوش تظاهرات کردند


اين تظاهرات که روز پنج شنبه برپا شد، به درگيری ميان پليس و معترضين انجاميد. در اين درگيری ها، دستکم ۱۶ افسر پليس مجروح شدند.

همزمان با سفر جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا به برزيل، هزاران تن از معترضين به اين سفر، تظاهراتی گسترده در شهر سائوپائولو برپا کردند.

معترضين که خبرگزاری ها تعدادشان را بالغ بر ۱۰ هزار نفر ارزيابی کرده اند، پرچم های سرخ و پلاکاردهايی در دست داشتند که بر رويش نوشته شده بود: «بوش! به خانه برگرد.»

اين تظاهرات که روز پنج شنبه برپا شد، به درگيری ميان پليس و معترضين انجاميد. به نوشته خبرگزاری رویترز، در اين درگيری ها، دست کم ۱۶ افسر پليس مجروح شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، نزديک به چهار هزار مامور مخفی، که شامل نيروهای امنيتی برزيل، ماموران اف بی آی FBI و افسران سرويس مخفی آمريکا هستند، در ۲۴ ساعت گذشته در سطح شهر برای تامين امنيت سفر رييس جمهوری آمريکا فعاليت کرده اند.

«کارتل سوخت جایگزین»


رييس جمهوری آمريکا، در آستانه سفر دوره ای خود به پنج کشور آمريکای لاتين، در نخستين ديدار رسمی خود با لوئيس ايناسيو لولا داسيلوا، رييس جمهوری سوسيال – دموکرات برزيل ملاقات می کند.

انتظار می رود که در ديدار مقام های عالی رتبه برزيل و آمريکا، توافقنامه ميان دو کشور با هدف تبليغ و توسعه بهره بردن از سوخت های جايگزين سوخت فسيلی، به امضا برسد.

برزيل که پر جمعيت ترين کشور آمريکای لاتين و پنجمين کشور پر جمعيت دنيا است، در حال حاضر سردمدار استفاده از سوخت اتانول، به جای بنزين است. برزيل همچنين بزرگ ترين صادرکننده اتانول نيز محسوب می شود.

معترضين می گويند که جرج بوش، با هدف شکل دادن يک «کارتل سوخت جايگزين»، شبيه به اپک که در زمينه صادرات نفت فعاليت می کند، با لولا ديدار خواهد کرد.


سوزان پريه را، يکی از اعضای جنبش کارگری برزيل به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفت: «بوش و دار و دسته اش تلاش می کنند تا کنترل توليد اتانول در برزيل را به دست بگيرند و اين کاری است که بايد متوقف شود.»


تکذیب کاخ سفید

پيش از اين، کاخ سفيد، تلاش آمريکا برای شکل دادن «اپک برای اتانول» را تکذيب کرده است.

رييس جمهوری آمريکا نيز گفته است که وی تنها برای گسترش صنعت توليد سوخت جايگزين در آمريکای لاتين و کشورهای حوزه کارائيب، با برزيل همکاری می کند.

روسای جمهوری آمريکا و برزيل، در ديدار خود همچنين درباره راه های توسعه صنعتی برای استفاده کردن از اتانول به جای سوخت فسيلی در جهان مذاکره خواهند کرد.

برزيل از نيشکر، که در اين کشور فراوان است، اتانول توليد می کند.

هشتمین سفر

سفر اخير جرج بوش، هشتمين سفر وی به آمريکای لاتين است. وی بعد از برزيل از کشورهای اروگوئه، کلمبيا، گوآتمالا و مکزيک نيز ديدار خواهد کرد.

در نگاه بسياری از ناظران، سفر تازه آقای بوش، تلاش وی برای مقابله با نفوذ روز افزون هوگوچاوز، رييس جمهوری تندرو ونزوئلا ارزيابی شده است.


آقای چاوز با اتکا به سرمايه نفت کشورش و کمک هايی که به ديگر کشورهای آمريکای لاتين می کند، رهبری ائتلافی چپ گرايانه در ميان سياستمدارن آمريکايی لاتين را به عهده گرفته است.


XS
SM
MD
LG