لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۵۶

«ارتش آمریکا در اعدام صدام نقشی نداشته است»


ويليام کلدول، ژنرال ارشد ارتش آمريکا، روز چهارشنبه در يک کنفرانس خبری در بغداد گفت که عراقی ها، «ملتی مقتدر» هستند که خود برای اعدام صدام حسين، تصميم گرفته اند.
يک سخنگوی ارتش آمريکا اعلام کرد که این ارتش در جريان اعدام صدام حسين، هيچ نقشی نداشته است.

ويليام کلدول، ژنرال ارشد ارتش آمريکا، روز چهارشنبه در يک کنفرانس خبری در بغداد گفت که عراقی ها، «ملتی مستقل» هستند که خود برای اعدام صدام حسين، تصميم گرفته اند.

وی افزود: «جز جا به جايی فيزيکی و امنيت صدام حسين که به عهده ما بود، ما مطلقا کاری نکرديم. چون گذشته که او را به دادگاه می برديم و می آورديم، اين بار نيز او را به محلی که از پيش تعيين شده بود برديم و تحويل داديم.»

اعدام ديگر سران بعثی


آخرين گزارش ها از عراق حاکی است که دو تن از همدستان صدام که همزمان با او به اعدام محکوم شدند، روز پنج شنبه به دار آويخته خواهند شد.

شبکه های خبری عربی به نامهای العربيه و الفرات، روز چهارشنبه گزارش دادند که برزان التکريتی، برادر ناتنی صدام و رييس سابق پليس امنيتی – اطلاعاتی عراق، به همراه عواد حامد البندر، رييس سابق دادگاه انقلاب اين کشور، تا فردا اعدام می شوند.

خبرگزاری های آسوشيتدپرس و فرانسه نيز به نقل از يک منبع آگاه در دولت عراق که نامش فاش نشده است، خبری مشابه در اين باره منتشر کرده اند. ضمن اينکه اين منبع آگاه گفته است که هنوز ساعت و محل دقيق اعدام مشخص نشده است.

با اين حال سمی العسگری، يکی از مشاوران عالی نوری المالکی، نخست وزير عراق گفته است که هنوز تاريخ اعدام اين دو تن مشخص نیست.

التکريتی و البندر، در جريان محاکمه صدام و سران رژيم بعث به جرم قتل عام ۱۴۸ شيعه در روستای دجيل، همراه با صدام حسين به اعدام محکوم شدند.

طالبانی: نقشی نداشتم

جلال طالبانی رييس جمهوری عراق نیز گفت که اجرای حکم اعدام صدام حسين، به امضای رييس جمهوری نيازی نداشته و او از زمان دقيق اجرای حکم اعدام بی خبر بوده است.

در بيانيه ای که رييس جمهوری عراق که روز سه شنبه منتشر کرد، آمده است که رييس جمهوری ازتاريخ اعدام اطلاعی نداشته است.

در اين بيانيه آقای طالبانی بر مخالفت خود با حکم اعدام تاکيد کرده اما گفته است به خاطر احترام به استقلال قوه قضاييه، به ويژه در موردی که وی حق دخالت نداشته، در اين مساله مداخله نکرده است.

در اين بيانيه همچنين به نامه آقای طالبانی به کابينه در باره نظر وی در باره حکم اعدام صدام حسين اشاره شده و آمده است: «من از دخالت در تصميم دادگاه ويژه خودداری کردم زيرا بر پايه ماده ۲۷ قانون دادگاه، حکم دادگاه قابل تجديد نظر نيست».
XS
SM
MD
LG