لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۰۵

چین روابط اقتصادی خود را با تایوان گسترش می دهد


رييس جمهوری چين روز شنبه، در يک سخنرانی رسمی در پکن گفت برای جلوگيری از فعاليت های استقلال طلبانه تايوان، بهتر است پکن روابط اقتصادی خود را با اين کشور تقويت کند.

رييس جمهوری چين روز شنبه، در يک سخنرانی رسمی در پکن گفت برای جلوگيری از فعاليت های استقلال طلبانه تايوان، بهتر است پکن روابط اقتصادی خود را با اين کشور تقويت کند.


در تازه ترين تلاش برای حفظ برتری در تايوان، دولت چين روز شنبه، بيست و هشتم آوريل، اعلام کرد مايل است در سايه روابط اقتصادی گرم تر، حس استقلال طلبی تايوان را مهار کند.


هو جين تائو رييس جمهوری چين، در سخنرانی صبح روز شنبه خود در تالار خلق پکن که در آغاز نشست دو روزه بيش از پانصد تن از نمايندگان عالی رتبه اقتصادی چين و تايوان ايراد شد، اعلام کرد پکن آماده است تا با خلق فرصت های اقتصادی نامحدود برای مردم تايوان، اين جزيره را تشويق کند از فعاليت های استقلال طلبانه دست بردارد.


رييس جمهوری چين گفت: «در حال حاضر، اقتصاد سرزمين چين با قدرت در حال گسترش است و اين امر فضا، انگيزه و حتی شرايط بهتری را برای بهبود روابط دو جانبه چين و تايوان فراهم کرده است.»


هو جين تائو در اين نشست با لی ين چان، رييس افتخاری حزب ناسيوناليست تايوان که از احزاب مخالف رييس جمهوری تايوان محسوب می شود ديدار و گفت و گو کرد.


لی ين چان که در دو دوره گذشته انتخابات رياست جمهوری تايوان از چن شويه بی ين، رييس جمهوری کنونی، شکست خورده است، در اظهاراتش گفت: «پکن و تايپه بايد اختلافات چند دهه گذشته را کنار گذاشته و به گفت و گو روی آورند.»


از سال ۱۹۴۹ ميلادی که تايوان در يک جنگ داخلی از سرزمين اصلی چين جدا شد، پکن همواره اين جزيره را بخش جدايی ناپذير خاک خود می داند و قانونی را از تصويب پارلمان اين کشور گذرانده است که به ارتش چين اجازه می دهد در صورت لزوم با حمله به تايوان از استقلال آن جلوگيری کند.


در نتيجه سردی روابط چين و تايوان، پرواز مستقيم بين دو سرزمين همسايه وجود ندارد و مسافرين چينی بايد از راه هنگ کنگ يا سنگاپور به تايوان سفر کنند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG