لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۹:۱۱

نگرانی از تجهیز شورشیان به سلاح شیمیایی در عراق


شورشیان هر روزه حملاتی در عراق انجام می دهند.
ارتش آمريکا، روز پنج شنبه اعلام کرد که انفجار دو بمب در دو روز که در آن از گاز کلر استفاده شده بود، به اين نگرانی دامن زده است که شورشيان، برای حملات خود به تسليحات تازه ای از جمله تسليحات شيميايی، مجهز شده باشند.

به گفته پليس عراق، شورشيان با بمبی يک خودروی حمل گاز کلر را منفجر کرد و دست کم ۵ نفر در اين حادثه کشته شدند. اما آنچه موجب هراس نيروهای امنيتی شده اين است که بر اثر اين حادثه، ۱۴۰ نفر به دليل بيماری بستری شدند که بسياری از آنها دچار مسموميت گاز کلر هستند.

به گفته ارتش آمريکا، شورشيان دو بار از روشی مشابه برای حمله استفاده کردند و در هر دو حمله، گاز کلر خطرات را افزايش داده و به همين دليل، نيروهای امنيتی بايد با دقت بسيار حملات شورشيان را بررسی کنند و ببينند که آيا آنها روش های خود را ارتقا داده اند يا خير.

در چند روز اخير نيروهای آمريکايی و عراقی، در آستانه فرارسيدن سالگرد انفجار حرم دو تن از امامان شيعه در شهر سامره، درحال آماده باش کامل بودند. حمله سال گذشته شورشيان سنی مذهب به اماکن «مقدس» شيعيان، به آغاز موجی تازه از خشونت های فرقه ای و مذهبی انجاميد.

گاز کلر برای نخستين بار در جنگ جهانی اول در سلاح های شيميايی استفاده شد.

در عراق، يکی از بزرگترين کشتارهای دسته جمعی در دوران صدام حسين نيز به وسيله سلاح های شيمايی به وقوع پيوست. در سال ۱۹۸۸ ميلادی، ديکتاتور پيشين عراق، در آخرين سال جنگ ايران وعراق، با بمباران شيميايی مناطق کردنشين، مخالفان خود را در ميان کردها، سرکوب کرد.

ژنرال کريستوفر گارور، سخنگوی ارتش آمريکا در اين باره گفت: «انفجار تانکر حامل گاز کلر، به نوعی تازه است اما اين نخستين بار نيست که ما می بينيم آنها در انفجارهايشان از مواد اضافی نيز استفاده می کنند تا به تعداد بيشتری از مردم آسيب برسانند.»

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG