لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۵۷

چینی: آمریکا می خواهد با افتخار از عراق خارج شود


ديک چینی، معاون رييس جمهوری امريکا، روز چهارشنبه، دوم اسفند ماه، در ژاپن گفت که آمريکا می خواهد با افتخار از عراق خارج شود.


ديک چینی، معاون رييس جمهوری آمريکا، روز چهارشنبه، دوم اسفند ماه، در ژاپن گفت که آمريکا می خواهد با افتخار از عراق خارج شود.


به گزارش خبرگزاری رويترز، ديک چينی زمانی به ژاپن می آيد که وزير دفاع اين کشور، جنگ عراق را يک «اشتباه» خوانده بود و وزير خارجه ژاپن استراتژی اشغال عراق را «طرحی خام» توصیف کرده است.


با این حال شينزو آبه، نخست وزير ژاپن به معاون رييس جمهوری آمريکا اعلام کرد که ژاپن همچنان به حمايت خود از استراتزی اين کشور در عراق ادامه می دهد.


ديک چینی گفت: «اگر ما ماموريتمان در عراق با موفقيت به پايان نرسانيم اين دشمن است که به سراغ ما می آيد. مردم آمريکا هوادار خروج نيروهای آمريکايی از عراق نيستند.»


اين سخنان در حالی گفته می شود که به گزارش برخی رسانه های بریتانیایی، این کشور تصميم گرفته است که نيروهای خود در عراق را تا پايان سال ۲۰۰۷ از این کشور خارج کند.


به گفته کاخ سفيد، آقای بلر با جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا، روز سه شنبه در مورد خروج نيروهای بريتانيايی گفت و گو و تبادل نظر کرده است.


معاون رییس جمهوری آمریکا همچنین گفت: «رييس جمهوری آمریکا از من خواست که ابتدا به ژاپن بروم و بعد به گوام و استراليا سفر کنم تا نشان دهيم که آمريکا احساس مسئوليت در مورد اين منطقه می کند.»


به گزارش رويترز، نظر سنجی در ژاپن نشان می دهد که اکثريت مردم اين کشور با فيوما کيومو، وزير دفاع اين کشور که آغاز جنگ عراق را اشتباه می داند، هم عقيده هستند. ديک چینی با وزير دفاع ژاپن ملاقاتی نداشت.


ژاپن حدود ۵۵۰ سرباز برای ماموريت غير جنگی در سال ۲۰۰۴ برای حمايت از نيروهای تحت رهبری آمريکا به عراق فرستاد. اين سربازان ژوئيه گذشته به ژاپن برگشتند.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG