لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۲:۱۴

«خروج نیمی از نيروهای بريتانيايی از عراق»


به گزارش خبرگزاری ها، تونی بلر، نخست وزير بريتانيا، چهارشنبه، دوم اسفند ماه، خروج نيمی از نيروهای بريتانيايی از عراق را تا پايان سال ۲۰۰۷ اعلام می کند.

به گزارش یک روزنامه بریتانیایی و شبکه های خبری، تونی بلر، نخست وزير بريتانيا، چهارشنبه، دوم اسفند ماه، خروج نيمی از نيروهای بريتانيايی از عراق را تا پايان سال ۲۰۰۷ اعلام می کند.


به گزارش سی ان ان، تونی بلر روز چهارشنبه در مجلس عوام خروج حدود یک هزار و ۷۰۰ نفر از نيروهای بريتانيايی از عراق را در چند هفته آينده اعلام می کند. سه هزار نفر ديگر از سربازان بريتانيا تا پايان سال ۲۰۰۷ میلادی به اين کشور برخواهند گشت.


اما خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد که سخنگوی دفتر نخست وزیر بریتانیا از اظهار نظر در این باره خودداری کرده و گفته که هرگونه تحول در زمینه سیاست دولت این کشور در قبال عراق، ابتدا به اطلاع پارلمان خواهد رسید.به نوشته روزنامه پر تيراژ سان، چاپ لندن، «کنترل جنوب عراق که از جنگ داخلی که در بغداد شعله ور است در امان مانده، به نيروهای عراقی سپرده می شود.»

اين خبر زمانی اعلام می شود که دولت آمريکا به رغم مخالفت کنگره اين کشور، تصميم گرفته است نيروهای بيشتری برای ايجاد امنيت در بغداد و استان انبار به اين کشور اعزام کند.


دولت بريتانيا قبلا نيز اعلام کرده بود که قصد فرستادن نيروهای بيشتری به عراق را ندارد.


به گفته کاخ سفيد، آقای بلر با جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا، روز سه شنبه در مورد خروج نيروهای بريتانيايی گفت و گو و تبادل نظر کرده است.


گوردون جان درو، سخنگوی شورای امنيت ملی آمريکا، می گويد آمريکا از اينکه اوضاع در بصره بهبود يافته و ديگر نيازی به حضور ارتش بريتانيا نيست، خشنود است.


ارتش بريتانيا به تدريج پايگاه های نظامی خود را به عراقی ها خواهد سپرد و نيروهای بريتانيايی فعاليت خود را بر روی تعليم و تربيت پليس و ارتش عراق متمرکز خواهند کرد.


۴۶ هزار نفر از نيروهای بريتانيايی همراه با نيروهای آمريکايی در حمله به عراق در مارس ۲۰۰۳ میلادی شرکت داشتند. نيمی از اين نيروها دو ماه پس از اشغال عراق به بريتانيا برگشتند.


بيش از ۱۳۰نفر از نيروهای بريتانيايی تاکنون در اين کشور کشته شدند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG