لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۳:۴۹

ده ها نفر در دو انفجار شدید بغداد کشته شدند


انفجار بغداد زمانی اتفاق افتاد که نیروهای عراقی و آمریکایی پیش از انفجار در آن محل عکس یادگاری گرفتند.

انفجار دو خودرو بمبگذاری شده در محله شيعيان بغداد ۶۰ کشته و ۱۳۱ زخمی بر جای گذاشت. اين حمله، سنگين ترين حمله از زمان عمليات مشترک نيروهای نظامی آمريکا و عراق، توصیف شده است.


به گزارش رويترز از بغداد، اين حمله، سنگين ترين حمله ای است که از زمان عمليات مشترک نيروهای نظامی آمريکا و عراق، که پنج روز پيش انجام شد، اتفاق افتاده است.


نوری المالکی، نخست وزير عراق، روز جمعه گذشته از انجام عمليات مشترک نظامی در بغداد ابراز رضايت کرده و گفته بود اين عمليات، يک موفقيت بزرگ و چشمگير است.


دو خودوری منفجر شده در بغداد کنار يک اتوبوس بود، آن هم در محله ای شيعه نشين و پر رفت و آمد و در مکانی که بيشتر دستفروش ها در آن مستقر هستند.

قرار بود عمليات مشترک نيروهای عراقی و آمريکايی، برای دستيابی به آرامش باشد و شورشيان و شبه نظاميان دستگير شوند.


انفجار روز يکشنبه نشان داد که راه زيادی تا ثبات و آرامش در عراق باقی است.


مقامات ارشد نظامی ارتش آمريکا در عراق هشدار داده اند که ممکن است شورشيان و ناراضی های مسلح استراتژی خود را مانند آمريکا تغيير دهند و حتی امکان دارد خشونت ها شديدتر شود.


دو خودوری منفجر شده در بغداد کنار يک اتوبوس بود، آن هم در محله ای شيعه نشين و پر رفت و آمد و در مکانی که بيشتر دستفروش ها در آن مستقر هستند.


اين دو انفجار به فاصله ۱۰ ثانيه و در مسافت ۱۰۰ متری از يکديگر اتفاق افتاد.


کارلوس باريا، عکاس رويترز که در زمان انفجار در محل حادثه بوده، گزارش می دهد که پس از وقوع انفجار، يک مرد ۵۰ ساله را ديده که جسد پسری ۱۰ ساله را در دست دارد و به شدت فرياد می زده است.


بر اثر اين انفجار يک ساختمان دو طبقه تخريب شده و ترکش های انفجار بسياری را به شدت زخمی کرده است.


حدود ۱۵ دقيقه پيش از اين انفجار، تيم مشترک ارتش آمريکا و پليس عراق درست در جايی که بمب دوم منفجر شد، ايستادند و عکس يادگاری گرفتند.


پس از انفجار بمب اول، يک مامور پليس که در کنار ايست بازرسی ورودی شهرک صدر ايستاده بود، جان داد.


هفته گذشته، جلال طالبانی، رييس جمهور عراق گفته بود مقتدی صدر به نيروهای شبه نظامی خود دستور داده که به دليل اجرای استراتژی جديد آمريکا از منطقه خارج شوند. اين احتمال مطرح شده که ممکن است با پخش شدن اين خبر، برخی نيروهای شبه نظامی، سواستفاده کرده و از موقعيت برای اخلال در اوضاع امنيتی استفاده کرده باشند.


حدود ۱۵ دقيقه پيش از اين انفجار، تيم مشترک ارتش آمريکا و پليس عراق درست در جايی که بمب دوم منفجر شد، ايستادند و عکس يادگاری گرفتند.

ارتش آمريکا در عراق، جمعه گذشته گزارش داده بود که بمب گذاری ها به شکل محسوسی کاهش يافته است.


درگيری ها در بصره


پليس عراق گزارش داد که مردان مسلحی که گفته می شود ممکن است اعضای جيش المهدی باشند، نيز روز يکشنبه با نيروهای انگليسی در بصره درگير شدند که در پی آن سه نظامی انگليسی، کشته شدند.


اين درگيری در زمانی اتفاق افتاد که نظاميان انگليسی مشغول پاکسازی يک منطقه بودند که پيشتر در آن درگيری شده بود. مردان مسلح به راکت و اسلحه های خودکار، به نيروهای انگليسی حمله کردند.


کاندوليزا رايس که شنبه گذشته، وارد عراق شده بود، از مقامات سياسی عراق خواست تا به روند همکاری های سياسی سرعت دهند تا بتوان ناامنی های نظامی را کنترل کرد.


آمريکا اعلام کرده که راه حل نظامی برای حل مشکل عراق وجود دارد و می توان با پيشبرد همکاری های سياسی، به ناامنی های رايج در عراق پايان داد.


XS
SM
MD
LG