لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۱۳

کلینتون: کره شمالی باید اولین قدم را بردارد


هیلاری کلینتون در نشست خبری خود در توکیو
هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه گفت کره شمالی برای بهبود روابط خود با ایالات متحده باید اولین قدم را با قطع برنامه هسته‌ایش بردارد.

خانم کلینتون که پس از گفت‌وگو با هیروفومی ناکازونه، همتای ژاپنی خود، در توکیو در نشستی خبری سخن می‌گفت در پاسخ به گفته پیونگ یانگ که «حق پرتاب موشک دوربرد را دارد» اشاره کرد که واشینگتن کره شمالی را به‌دقت زیر نظر دارد تا ببیند به اقدامات «تحریک‌آمیز» خود پایان می‌دهد یا خیر.

مقام‌های کره جنوبی پیش‌بینی کرده‌اند که همسایه شمالی‌شان علاوه بر موشک دوربرد قصد آزمایش موشکی کوتاه‌برد را هم در مرز دریایی این دو کشور دارد.

به گزارش رسانه‌های کره جنوبی،‌ پیونگ یانگ مدتی است که در حال آماده شدن برای آزمایش موشک دوربرد خود است. این موشک با عنوان «تاپودونگ ۲» طبق طرح‌های اولیه قادر است به آلاسکا هم برسد، اما تاکنون آزمایش موفقی نداشته است.

برخی از تحلیل‌گران سیاسی می‌گویند پیونگ یانگ معتقد است با دامن زدن به تنش‌ها بیش از قبول پیشنهاد صلح واشینگتن می‌تواند از جامعه بین‌الملل امتیاز بگیرد.
هیلاری کلینتون که در اولین مرحله از سفر خود به آسیا در مقام دیپلمات شماره یک باراک اوباما روز دوشنبه وارد ژاپن شد بار دیگر پیشنهاد صلح، عادی‌سازی روابط و مشوق و کمک به کره شمالی را که موضوع گفت‌وگوهای شش‌جانبه بوده است مطرح کرد.

پیونگ یانگ هنوز به پیشنهاد وزیر خارجه آمریکا که اولین بار روز جمعه گذشته مطرح شد پاسخی نداده است.

پیونگ یانگ در جریان گفت‌وگوهای شش‌جانبه موافقت کرد که در مقابل مشوق‌های -از جمله اقتصادی- فعالیت‌های تسلیحاتی خود را کنار بگذارد.

اما این گفت‌وگوها بین دو کره،‌ چین،‌ ژاپن، روسیه، و ایالات متحده بر سر پایان دادن به برنامه هسته‌ای کره شمالی چند ماهی است که به دلیل امتناع پیونگ یانگ از قبول برنامه‌ای برای تایید قطع فعالیت‌های اتمی‌اش متوقف شده است.

در حالی که دولت اوباما اعلام کرده است که در حال مرور و بررسی سیاست‌های خود در برابر کره شمالی است، خانم کلینتون در سفر خود روشن ساخته است که ایالات متحده حاضر به ادامه گفت‌وگوهای شش‌جانبه است.

اما کره شمالی در هفته‌های اخیر لحنی تند در پیش گرفته و حتی در واکنش به سیاست‌های لی میونگ – باک، رئیس جمهور کره جنوبی،‌ تهدید کرد که کره جنوبی را «ویران» می‌کند.

آقای لی برای تحت فشار گذاشتن پیونگ یانگ میزان کمک‌ها به کشور فقیر کره شمالی را محدود کرده است.

برخی از تحلیل‌گران سیاسی می‌گویند پیونگ یانگ معتقد است با دامن زدن به تنش‌ها بیش از قبول پیشنهاد صلح واشینگتن می‌تواند از جامعه بین‌الملل امتیاز بگیرد.

خانم کلینتون روز یک‌شنبه نیز در آستانه سفر آسیایی خود به کره شمالی هشدار داد که باید به تعهدات خود در مورد کنار گذاشتن برنامه هسته‌ایش عمل کند.

XS
SM
MD
LG