لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۳۳

تحریم تازه آمریکا بر شرکت های ایرانی، چینی و کره شمالی


مجازات هاى اعمال شده نخستين بار است كه از سوى دولت جديد آمريكا صورت مى گيرد و بيانگر آن است كه دولت باراك اوباما به دنبال ادامه سياست جرج بوش در زمينه منع گسترش تسلیحات است.
ايالات متحده آمريكا روز دوشنبه اعلام كرد تحريم هايى را بر شركت هايى از كره شمالى، چين و ايران به دليل نقض قوانين آمريكا و با هدف جلوگيرى از گسترش فناورى موشكى و نظامى اعمال كرده است.

شركت هاى كره اى كه در ليست تحريم هاى جدى آمريكا قرار گرفته اند با نام شركت توسعه و معادن كره، شركت تجارى موكونگ و سينو كى معرفى شده اند. گروه صنعتى شهيد باكرى و شهيد همت نيز شركت هاى ايرانى هستند كه در اين ليست قرار گرفته اند.

از چين نيز دو شركت «داليان سانى» و «بلاماكس» در فهرست تازه تحريم هاى آمريكا گنجانده شده اند.

مجازات هاى اعمال شده نخستين بار است كه از سوى دولت جديد آمريكا صورت مى گيرد و بيانگر آن است كه دولت باراك اوباما به دنبال ادامه سياست جرج بوش در زمينه منع گسترش تسلیحات است.

به گزارش خبرگزارى «رويترز»، اين تحريم ها كه سمبوليك است در شرايط حساسى صورت مى گيرد. آمريكا براى مذاكرات بين المللى در زمينه جلوگيرى كره شمالى از دستيابى به سلاح هاى اتمى به چين متكى است و از سوى ديگر براى مقابله با برنامه هسته اى ايران به راى اين كشور در شوراى امنيت سازمان ملل نياز دارد.

تحريم هاى جديد از معامله شركت هاى ياد شده با آمريكا جلوگيرى مى كند و گرچه از مدت ها پيش بحث آن در جريان بود ولى با روى كار آمدن دولت جديد موارد آن اعلام شد.

گزارش هاى حاكى است كه دولت اوباما در حال بازنگرى خود در سياست هاى مربوط به كره شمالى است ولى هيلارى كلينتون، وزير امور خارجه آمريكا گفته است كه مذاكرات شش جانبه بر سر برنامه اتمى پيونگ يانگ «ضرورى» است.

كره شمالى روز دوشنبه بر حفظ سلاح هاى اتمى خود تاكيد كرد و نسبت به بروز يك جنگ هسته اى در اين شبه جزيره هشدار داد.

در همين حال، محمد البرادعى، مدير كل آژانس بين المللى انرژى اتمى، در مصاحبه با تلويزيون «سى ان ان» اعلام كرد كه ايران مى تواند توانايى ساخت سلاح اتمى را ظرف دو تا پنج سال به دست آورد اما زمان درازى وجود دارد تا اين نگرانى حل شود.

اين مقام آژانس همچنين به روزنامه «واشينگتن پست» گفته است كه ايران دستيابى به سلاح هسته اى در كوتاه مدت را در راستاى سياست جلوگيرى از يك حمله ارزيابى مى كند.

وى گفت: «واضح است كه آنها به دنبال تامين امنيت خود هستند و معتقدند كه اگر شما به سلاح هسته اى دست يابيد و يا حداقل فناورى آن را در اختيار داشته باشيد، بالاخره مى توانيد خود را از يك حمله محافظت كنيد.»

كشورهاى غربى نگران هستند كه تهران در پوشش برنامه هسته اى خود كه آن را صلح آميز مى داند در پى ساخت سلاح اتمى باشد.

شوراى امنيت سازمان ملل در پى اين نگرانى سه دور تحريم عليه تهران اعمال كرده است و آمريكا نيز به طور مستقل بانك ها و شركت هاى ايرانى را از دستيابى به منابع مالى و فناورى اين كشور محروم كرده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG