لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۲۱

۲۰ سال پس از انقلاب مخملین در جمهوری چک؛ الهام از خاطرات


واتسلاو هاول پای بنای یادبود دانشجویان در خیابان نارودنی پراگ شمع روشن کرد.
در روز هفدهم نوامبر، ۲۶ آبان‌ماه، مصادف با بیستمین سالگرد حوادثی که در نهایت به سقوط کمونیسم در چکسلواکی سابق منجر شد گروه کثیری از دانشجویان درست مثل ۲۰ سال پیش راه‌پیمایی می‌کنند.

این راه‌پیمایی دقیقا در همان مسیری انجام می‌شود که در سال ۱۹۸۹ روی داد. در آن روز نیروهای پلیس مسیر حرکت دانشجویان به سمت میدان ونچسلاس در مرکز پراگ را مسدود کردندو زد و خورد دانشجویان و نیروهای پلیس آغازگر سلسله حوادثی شد که در نهایت به سقوط رژیم دیکتاتوری حاکم بر چکسلواکی منجر گشت.

راه‌پیمایی در این مسیر تاریخی بخشی از مجموعه برنامه‌هایی است که به مناسبت بیستمین سالگرد وقوع انقلاب مخملین تدارک دیده شده است. انقلاب مخملین عنوانی است که از آن زمان به بعد برای جنبش‌های سیاسی مردمی و بدون خون‌ریزی به کار برده می‌شود و اشاره آن به نرمی و ظرافت پارچه مخمل است.هزاران نفر در بخش‌های مختلف این مجموعه مراسم شرکت می‌کنند که توسط اپونا، یک نهاد مدنی و غیرانتفاعی برگزار می‌شود. این نهاد مسئول تدارک و برگزاری مراسم بیستمین سالگرد فروریزی پرده آهنین است، اصطلاحی که برای دوران حاکمیت رژیم‌های تمامیت‌خواه بر کشورهای بلوک شرق به کار برده می‌شود.

اپونا می‌گوید که پراگ شاهد بزرگ‌ترين جشن خیابانی در این شهر خواهد بود که علاوه بر یادآوری اهمیت این روز تاریخی قرار است برای نسلی که آن دوران را به خاطر ندارد زوایای اندوه‌بار و تاریک آن دوران تلخ را بازگو کند.

داوید گایدچکا، از مسئولان نهاد مدنی اپونا، می‌گوید: «ما برای تنظیم برنامه‌های این جشن از خاطرات خود از آن دوران الهام گرفته‌ایم. ما معتقدیم که با وجود تمام ناملایمت‌ها و کاستی‌هایی که همراه با آزادی از راه رسید در مجموع تحولات ۲۰ سال گذشته برای کشور ما مثبت بوده است.»پس از برگزاری راه‌پیمایی یک کنسرت بزرگ موسیقی برپا خواهد شد و سپس واتسلاو هاول، نویسنده دگراندیش و رئیس جمهور سابق جمهوری چک، که از او به عنوان معمار انقلاب مخملین یاد می‌شود در میدان ونچسلاس برای جمعیت سخنرانی خواهد کرد.

روزنامه انگلیسی‌زبان پراگ‌پست می‌نویسد که در این مراسم برای یادآوری طنزآمیز زندگی در رژیم سابق آبجو و نوشیدنی‌های دیگر به قیمت دوران کمونیسم به مردم فروخته، و مواد غذایی نایاب که در رژیم سابق کالاهای لوکس تلقی می‌شد مثل موز، پرتقال و شکلات در میان کودکان توزیع خواهد شد.

همزمان نمایشگاه‌های عکس نیز در پراگ بر پاست که جنبه‌های گوناگونی از زندگی مردم در دوران رژیم سابق مثل محدودیت آزادی بیان و محدودیت انتخاب در آن نظام سیاسی را به نمایش می‌گذارند.

مناسبت روز ۱۷ نوامبر در تاریخ جمهوری چک به سال ۱۹۳۹ بازمی‌گردد. در آن سال حکومت فاشیست حاکم بر جمهوری چک در جریان سرکوب یک حرکت اعتراضی در پراگ ۹ نفر از فعالان جنبش دانشجویی را اعدام کرد و حدود هزار و دویست نفر دیگر را به اردوگاه‌های کار اجباری فرستاد.

راه‌پیمایی ۱۷ نوامبر سال ۱۹۸۹ با یادآوری سرکوب و قتل فعالان جنبش دانشجویی در دوران نازی‌ها برگزار شد. در این روز حدود پانزده هزار نفر از جمله دانشجویان، اساتید و معلمان و گروهی از شهروندان عادی که دیگر از کنترل‌های رژیم هراسی نداشتند به خیابان آمدند.

تظاهرات گسترده در پراگ و شهرهای دیگر به مدت ۱۰ روز ادامه یافت و حکومت سابق دچار تزلزل شد. بالاخره در پایان چهل روز تظاهرات در روز ۲۹ دسامبر سال ۱۹۸۹ حکومت کمونیستی پس از چهار دهه ساقط و واتسلاو هاول به عنوان رئیس جمهور برگزیده شد.

XS
SM
MD
LG