لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۵۸

اجرای حکم زندان و شلاق دلارام علی، به تعویق افتاد


دلارام علی دانشجوی ۲۴ ساله دانشجوی جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبايی است که در سال های اخير در زمينه های کودکان خيابانی و زنان فعاليت های زيادی داشته است.

اجرای حکم دو سال و دو ماه حبس و ده ضربه شلاق برای دلارام علی، فعال حقوق زنان، به مدت دو هفته به تعويق افتاد تا دادگاه «بررسی بيشتری» در اين پرونده انجام دهد.


نسرين ستوده، وکيل مدافع دلارام علی در مصاحبه ای با راديو فردا گفت: «با پيگيری که روز شنبه داشتم متوجه شدم حکم موکلم فعلا متوقف شده و دستور رسيدگی مجدد به آن صادر شده است.»


خانم علی، در روز ۲۲ خرداد ماه سال ۸۵ و در جريان تجمع زنان برای دفاع از حقوق خود در ايران، در ميدان هفت تير تهران بازداشت شد.


  • «اميدوارم در رسيدگی مجدد به پرونده موکلم دلارام علی ، به اين نکته توجه شود که موکلم در استفاده از حقوق قانونی خود طبق اصل ۲۷ قانون اساسی اقدام کرده بود و تجمعی که برگزار شده بود، تجمعی کاملا قانونی و مسالمت آميز بوده و اميدوارم دلارام علی به اين ترتيب از اتهامی که به او زده شده، تبرئه شود.»
نسرین ستوده

انتشار عکس هايی از لحظه بازداشت خانم علی نشان می دادند که وی همراه با ضرب و شتم بازداشت شده و همين موضوع موجب شد تا اين بازداشت، با بازتاب گسترده ای دستکم در ميان کاربران اينترنت همراه شود.


نسرين ستوده، وکيل دلارام علی درباره تجمع ۲۲ خرداد و اتهامات موکلش گفت: «اميدوارم در رسيدگی مجدد به پرونده موکلم دلارام علی ، به اين نکته توجه شود که موکلم در استفاده از حقوق قانونی خود طبق اصل ۲۷ قانون اساسی اقدام کرده بود و تجمعی که برگزار شده بود، تجمعی کاملا قانونی و مسالمت آميز بوده و اميدوارم دلارام علی به اين ترتيب از اتهامی که به او زده شده، تبرئه شود.»

نسرين ستوده، حقوقدان در ادامه تاکيد کرد که اجرای حکم حبس وشلاق دلارام علی «برای مدت دو هفته» متوقف شده است، اما اينکه نتيجه رسيدگی مجدد چه زمانی مشخص خواهد شد، هنوز معلوم نيست.


وی افزود: «اميدوارم در همين دو هفته تا دستور توقف حکم به قوت خود باقی است، رسيدگی مجدد انجام شود و حکم برائت خانم علی صادر شود.»


اتهامات دلارام علی «شرکت در تجمع غير قانونی»، «اقدام عليه امنيت ملی» و« اخلال در نظم عمومی» عنوان شده است.


وی قرار بود روز شنبه ۱۹ آبان ماه خود را به زندان معرفی کند.


در همين حال هفت سازمان بين المللی حقوق بشر در روزهای گذشته با صدور بيانيه هايی خواستار لغو احکام سنگين حبس و شلاق برای دلارام علی شده بودند.


سازمان عفو بين الملل، سازمان ديده بان حقوق بشر، فدراسيون بين المللی جوامع دفاع از حقوق بشر و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه از جمله اين سازمان های بين المللی هستند.


دلارام علی دانشجوی ۲۴ ساله دانشجوی جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبايی است که در سال های اخير در زمينه های کودکان خيابانی و زنان فعاليت های زيادی داشته است.


XS
SM
MD
LG