لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۲۴

توافق در اتحادیه اروپا برای اقدام علیه پارازیت‌های ایران


وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه ضمن هشداری دیگر به جمهوری اسلامی در مورد ارسال پارازیت بر روی شبکه‌های ماهواره‌ای اعلام کردند که برای اقدام در برابر ایران به توافق رسیده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هنوز دقیقاً مشخص نیست که اتحادیه اروپا به چه اقدام عملی در این زمینه دست خواهد زد، اما «دیپلمات‌های غربی» اشاره کرده‌اند که «احتمالاً» از صادرات تجهیزات لازم برای دسترسی به ای‌‌میل و مکالمات تلفنی افراد از اروپا به ایران جلوگیری خواهد شد.

به گزارش روزنامه فیگارو چاپ پاریس، به عنوان یک اقدام عملی دیگر ممکن است «پخش برنامه‌های ماهواره‌ای ایران در اروپا محدود شود».

وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیشتر در هفته گذشته با «غیرقابل قبول» خواندن ارسال پارازیت روی شبکه‌های ماهواره‌ای از سوی جمهوری اسلامی، از عزم خود برای اقدام علیه ایران خبر داده بودند.

این مقامات هفته گذشته پیش‌نویس بیانیه‌ای را منتشر کردند که در آن از جمهوری اسلامی خواسته شده بود به ارسال پارازیت روی شبکه‌های ماهواره‌ای و نیز سانسور اینترنت پایان دهد.

از زمان آغاز اعتراضات مردم به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران و به دنبال آن سیاست‌های دولت محمود احمدی‌نژاد در ۱۰ ماه گذشته، دولت جمهوری اسلامی با صرف هزینه‌ای هنگفت به سانسور و کنترل شبکه‌های ماهواره‌ای، سیستم‌های ارسال ای‌میل و همین طور تلفن‌های موبایل دست زده است.

یوتل‌ست، شرکت خدمات تلویزیون‌های ماهواره‌ای، نیز چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرد که در ۹ ماه گذشته دو بار از ایران به دلیل «ارسال عامدانه پارازیت» بر روی شبکه‌های بی‌بی‌سی فارسی و صدای آمریکا شکایت کرده است.

در بیانیه وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا که روز دوشنبه منتشر شد آمده است: «اتحادیه اروپا نگرانی جدی خود را از اقدامات مقامات ایران برای جلوگیری از دسترسی شهروندان خود به ارتباط آزاد اعلام می‌کند.»

این بیانیه همچنین می‌گوید: «اتحادیه اروپا مصمم است که این مسئله را دنبال کرده و برای پایان دادن به این وضعیت غیرقابل قبول دست به عمل بزند.»

روزنامه فرانسوی فیگارو هفته گذشته در گزارشی اعلام کرد که اقدام عملی اتحادیه اروپا در این زمینه احتمالاً به تجهیزات تولیدی شرکت‌هایی چون زیمنس و نوکیا مربوط خواهد بود.

فیگارو همچنین گفته بود که به عنوان یک اقدام عملی دیگر ممکن است «پخش برنامه‌های ماهواره‌ای ایران در اروپا محدود شود».

در جريان حوادث پس از انتخابات رياست جمهوری ايران، مقامات جمهوری اسلامی بسياری از روزنامه‌های اصلاح‌طلب و وب‌سايت‌های خبری را بسته و تعداد زيادی از روزنامه‌نگاران را روانه زندان کرده‌اند، به طوری که اکنون ایران بزرگ‌ترین زندان روزنامه‌نگاران در جهان نام گرفته است.

دیدن نظرات (۱۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG