لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۲۹

برای «کمک» به شهروندان ایرانی، آمریکا محدودیت‌های اینترنتی را لغو کرد


یک کافی‌نت در تهران
وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد، با تغییر مقررات مربوط به صادرات نرم‌افزار توسط شرکت‌های آمریکایی به کشورهای ایران، کوبا و سودان، شهروندان این کشورها از این پس می‌توانند، از سرویس‌های ارتباط اینترنتی شرکت‌های آمریکایی استفاده کنند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد، مقررات مربوط به تحریم‌ها را به گونه‌ای تغییر داده است که شرکت‌های آمریکایی مانند مایکروسافت و گوگل بتوانند، سرویس‌های پیام کوتاه، پست الکترونیکی و شبکه‌های اجتماعی خود را در کشورهای ایران، کوبا و سودان ارایه کنند.

در بیانیه‌ای که وزارت خزانه‌داری آمریکا در این باره منتشر کرده است، آمده است، ایالات متحده آمریکا مقررات تازه‌ای برای صادرات نرم‌افزارهای مربوط به مبادله اطلاعات از طریق اینترنت به کشورهای تحریم‌ شده وضع کرده است.

بر اساس این گزارش این تغییرات که فوراً قابل اجرا است، به درخواست وزارت خارجه ایالات متحده صورت گرفته و شامل نرم‌افزارهایی می‌شود که استفاده از آنها برای کاربران اینترنتی رایگان است.

معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در باره تغییرات جدید در صادرات نرم‌افزار توسط شرکت‌های آمریکایی گفته است: «این نرم‌افزارها به تقویت جریان آزاد اطلاعات به عنوان یکی از حقوق بنیادی بشر کمک می‌کند.»

به ویژه پس از گسترش اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران و سرکوب خونین این اعتراض‌ها توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، وبلاگ‌ها و سایت‌های اینترنتی در غیاب رسانه‌های خبری مستقل به مهم‌ترین منابع اخبار تحولات ایران تبدیل شده‌اند.

به طوری که بسیاری از اخبار و تصاویر مربوط به فعالیت جنبش سبز در ایران و نیز صحنه‌های سرکوب خشونت‌آمیز اعتراض‌ها از طریق اینترنت در اختیار جهانیان قرار گرفته است.

مقام‌های جمهوری اسلامی در واکنش به انتشار بی‌سابقه اخبار تحولات پس از انتخابات ریاست جمهوری در شبکه اینترنت اقدام به تشدید محدودیت‌‌ها و سانسور اینترنت کرده و به ویژه همزمان با برگزاری تظاهرات اعتراض آمیز اقدام به قطع اینترنت یا کاهش سرعت آن می‌کردند.

نقش اینترنت در تحولات پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران به حدی پر رنگ بوده است که برخی از کارشناسان به ایالات متحده آمریکا پیشنهاد کرده‌اند به جای تحریم، با سانسور اینترنت در ایران مقابله کرده و امکان دسترسی آزاد ایرانیان را به اینرنت فراهم نماید.

این در حالی است که شرکت‌های آمریکایی مایکروسافت و گوگل سال گذشته میلادی با استناد به مقررات تجاری ایالات متحده آمریکا استفاده از سرویس‌های ارتباط اینترنتی و چندین سرویس دیگر خود را برای شهروندان کشورهای ایران، سوریه، کوبا و سودان منع کرده بودند.

اما در دسامبر سال گذشته میلادی وزارت امور خارجه آمریکا خواستار تغییر مقررات مربوط به صادرات نرم‌افزار شده و تاکید کرده بود، مردم در سراسر جهان باید بدون هیچ‌گونه محدودیتی به اطلاعات دسترسی داشته باشند، «چرا که این امر در چارچوب منافع ملی ایالات متحده آمریکا نیز هست.»

در اوایل مرداد ماه سال جاری خورشیدی نیز مجلس سنای آمريکا با تصويب طرحی خواستار اختصاص ۵۰ ميليون دلار برای کمک به مردم ايران برای مقابله با سانسور اينترنت به وسيله حکومت جمهوری اسلامی شده بود.

این طرح به دنبال گسترش اعتراض‌ها نسبت به انتخابات ریاست جمهوری در ایران و اقدام دولت ایران در سانسور گسترده اینترنت و سایر شبکه‌های ارتباطی و ایجاد اختلال در شبکه‌های ماهواره‌ای به سنای آمریکا تقدیم شده بود.

بر اساس این طرح سی میلیون دلار به رادیو فردا و بخش فارسی تلویزیون صدای آمریکا اختصاص می‌یابد تا صرف مقابله با ارسال پارازیت از سوی دولت ایران و نیز تولید نرم‌افزارهایی برای مقابله با سانسور اینترنت و مقابله با قطع سیستم پیامک توسط جمهوری اسلامی شود.

در این میان بر اساس اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا، با تغییرات صورت گرفته در مقررات مربوط به صادرات نرم‌افزار به کشورهای تحریم‌ شده، امکان استفاده از نرم‌افزارهای ویژه وبگردی، وبلاگ‌نویسی، اتاق‌های گفت و گو و مبادله عکس و فیلم در این کشورها وجود دارد.

گفتنی است وزارت خارجه آمریکا در درخواست خود برای تغییر مقررات مربوط به صادرات نرم‌افزار به کشورهایی که با تحریم‌های آمریکا روبرو هستند، نامی از کشور سوریه ذکر نکرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG