لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۶:۵۲

«برنامه دفاع موشکی می تواند همراه با ناتو اجرا شود»


وزير دفاع آلمان، روز جمعه گفت که برنامه «سپر دفاع موشکی» آمریکا که قرار است در اروپا اجرا شود، می تواند در چارچوب ائتلاف نظامی ناتو انجام شود.

وزير دفاع آلمان، روز جمعه گفت که برنامه «سپر دفاع موشکی» آمریکا که قرار است در اروپا اجرا شود، می تواند در چارچوب ائتلاف نظامی ناتو انجام شود.

آمريکا می گويد که برای مقابله با حمله موشکی احتمالی کشورهای ايران و کره شمالی، اين سيستم دفاعی را طراحی کرده است که بايد در خاک اروپا نصب شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، فرانس جوزف جانگ، وزير دفاع آلمان در يک کنفرانس خبری گفت:«فکر می کنم، هوشمندانه تر خواهد بود اگر اجرای کل اين سيتسم، همراه با سياست های دفاعی ناتو انجام شود. برای توسعه سيستمی اين چنين، ما بايد تلاش کنيم که آن را به متحدانمان نيز پيوند دهيم.»

ناتو، پنج سال است که مطالعاتی را بر روی يک سيستم توسعه يافته دفاعی برای حفاظت از خاک ۲۷ کشور عضو اين پيمان، آغاز کرده است.

هر چند که رهبران اين ۲۷ کشور، در نشستی در ماه نوامبر، خواهان استدلال های «عميق سياسی و نظامی» برای لزوم وجود يک سيستم دفاع موشکی شدند.


در اين نشست رهبران سياسی همچنين از کارشناسان نظامی ناتو خواستند که اطلاعاتی تازه درباره «تهديد های نظامی» عليه اعضای ناتو تهيه کنند.

وزير دفاع آلمان گفت که انتظار می رود گزارش حاوی اين اطلاعات تا ماه ژوئن آماده شود.

در پی اظهارات وی، برخی ديگر از مقام های وزارت دفاع آلمان، تاکيد کردند که درباره هماهنگ ساختن طرح «سپر دفاع موشکی» آمريکا با ناتو، هيچ گونه تصميمی گرفته نشده است و چنين تصميمی نيازمند «مذاکرات بيشتر» است.

در يک مطالعه مقدماتی که توسط کارشناسان ناتو در سال گذشته به پايان رسيد، تاکيد شده بود که اين ائتلاف نظامی با خطر و تهديد موشکی رو به رو است و آمده بود که طراحی يک سيستم دفاع موشکی برای تمامی کشورهای ناتو، «امکان پذير» است.

همزمان با برخورد محتاطانه بسياری از اعضای ناتو برای صرف هزينه های چندين ميليارد يورويی برای چنين سيستمی، آمريکا اعلام کرد که خود به تنهايی چنين سيستمی را در اروپا مستقر خواهد کرد.

ايالات متحده آمريکا برای اجرای طرح خود، رسما از کشور جمهوری چک خواسته است که مکانی برای نصب پايگاه رادار موشکی اين سيستم را در اختيارش قرار دهد. آنها همچنين از کشور لهستان که اجازه نصب ۱۰ موشک بازدارنده را در خاک کشورشان صادر کنند.

همچنين برخلاف گزارش های برخی رسانه ها، مقام های کشورهای آذربايجان و گرجستان اعلام کرده اند که آمريکا، هيچ درخواستی برای نصب اين سيستم دفاع موشکی در خاک آنها، ارائه نداده است.

در ميان ديگر کشورهای اين منطقه نيز، ارمنستان پيوند نزديکی با روسيه دارد و ناظران می گويند که پذيرفتن چنين پيشنهادی از سوی اين کشور، «بسيار بعيد» است.

روز پنج شنبه، خاويه سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا گفت که اين اتحاديه، تصميمی برای مقابله با طرح آمريکا ندارد و اعضای اين اتحاديه برای همکاری با آمريکا در اين سيستم «کاملا آزاد» هستند.


XS
SM
MD
LG