لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۵:۱۰

مراسم «جایزه گلشیری» برگزار شد


هوشنگ گلشيری يکی از برجسته ترين و نامدارترين نويسندگان معاصر ايران ، سال ۱۳۱۶ در اصفهان متولد شد و خرداد سال ۱۳۷۹ در تهران درگذشت.
هوشنگ گلشيری يکی از برجسته ترين و نامدارترين نويسندگان معاصر ايران ، سال ۱۳۱۶ در اصفهان متولد شد و خرداد سال ۱۳۷۹ در تهران درگذشت.
مراسم اهدای ششمين دوره جايزه هوشنگ گلشيری يکی از معتبرين جوايز ادبی در ايران، شب گذشته در تالار ناصری خانه هنرمندان ايران برگزار شد.

در اين مراسم، رمان چهار درد اثر منير الدين بيروتی و رمان رويای تبت نوشته فريبا وفی به طور مشترک به عنوان برندگان بخش رمان معرفی شدند.

در بخش مجموعه داستان نيز حسين سناپور به خاطر مجموعه داستان «سمت تاريک کلمات» مورد تقدير قرار گرفت.

حميد رضا نجفی نيز جايزه بخش مجموعه داستان اول را به خاطر مجموعه داستان «باغ های شنی» به خوداختصاص داد.

هيات داوران اين دوره از جايزه هوشنگ گلشيری در بخش رمان اول نيز با يکديگر به توافق نرسيدند و هيچ رمانی را به عنوان رمان برتر معرفی نکردند.

فرزانه طاهری مترجم و مدير عامل بنياد هوشنگ گلشيری در گفت و گويی با راديو فردا درباره مراسم شب اهدای جوايز گفت: «مراسم خيلی خوب برگزار شد، جمعيت خيلی زيادی ايستاده بودند و تعدادی زيادی در راهروها بودند و باز مثل هر سال فيلمی از داستان خوانی نامزدهای هر بخش، پخش می شد و بعد يکی از داوران هر بخش رای داورها را می خواند و برنده را معرفی می کرد.»

خانم طاهری در ادامه گفت و گوی خود با راديو فردا به بخشی از سخنان خودش در ابتدای اين مراسم اشاره کرد و گفت : «اگر وضع مجوز دادن به کتاب به همين منوال بخواهد پيش برود، شايد ما هم سال ديگر از خير برگزاری اين جايزه بگذريم.»

به گفته خانم طاهری پس از سخنان او، عبدالعلی عظيمی، دبير اين جايزه، گزارشی از جايزه را ارايه کرد و ضمن اشاره به محدودتر شدن فضا و مميزی شديدی که اين روزها اعمال می شود، از تاثيرات مخرب اين شرايط بر آثار منتشر شده در سال ۸۴ سخن گفت.

خانم طاهری در ادامه گفت و گوی خود با راديو فردا درباره مشکلات برگزاری جايزه امسال گفت: « امسال ما مراسم را مجبور شديم ديرتر برگزار کنيم. يکی به دليل مشکلاتی که برای گرفتن محل برای برگزاری مراسم داشتيم و و دیگر اينکه تعداد کتاب خيلی نبود و ما فکر کرديم با اين تعداد کتاب رقابت سالم يا معقولی نمی تواند بوجود بياید.»

خانم طاهری افزود: «ما مجبور شديم تا نمايشگاه کتاب صبر کنيم تا بتوانيم ليست ها را تهيه کنيم و مجموعه اين ها باعث شد که کار به درازا بکشد.»

امسال در بخش مجموعه داستان، انتخاب ها از بين ۷۴ مجموعه داستان منتشرشده در سال ۱۳۸۴ انجام شده اند و در بخش رمان نيز گزينش از بين ۴۴ رمان منتشرشده در سال گذشته صورت گرفته است .

بنياد گلشيری در پاييز هر سال اين جايزه را در چهاربخش رمان، مجموعه داستان، رمان اول و مجموعه داستان اول به آثار منتشر شده در سال قبل اهدا می کند.

بنياد فرهنگی - مطالعاتی هوشنگ گلشيری، پس از درگذشت اين نويسنده نامدار در سال ۱۳۷۹ به همت فرزانه طاهری مترجم و همسرش و جمعی ديگر از ياران او تاُسيس شد تا حضور هوشنگ گلشيری در عرصهُ ادبيات داستانی و تاثير وی در اين عرصه از طريق آموزش و ياری دادن به داستاننويسان جوان تداوم يابد.

هوشنگ گلشيری يکی از برجسته ترين و نامدارترين نويسندگان معاصر ايران ، سال ۱۳۱۶ در اصفهان متولد شد و خرداد سال ۱۳۷۹ در تهران درگذشت.
XS
SM
MD
LG