لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۱۹

تلفات نبرد حماس با فتح به ۵۵ تن رسيد


این نگرانی وجود دارد که دامنه درگیری به کرانه غربی کشیده شود.

در درگيری های صبح روز چهارشنبه افراد مسلح دو گروه فتح و حماس، هشت نفر ديگر کشته شدند و شمار تلفات نبرد چهار روزه اين دو گروه در نوار غزه، به ۵۵ تن رسيد.


در حالی که جنبش فتح به رهبری محمود عباس، روز سه شنبه اعلام کرد در صورت متوقف نشدن خشونت ها از کابينه ائتلافی «وحدت ملی» خارج می شود، روز چهارشنبه شبه نظاميان حماس به منطقه ای در نزديکی منزل محمود عباس در غزه حمله کردند و شش تن از هواداران آقای عباس را کشتند.


ادامه يافتن حملات حماس به اين گمانه دامن زده است که با خروج فتح از کابينه و پايان يافتن ائتلاف سه ماهه دو گروه فتح و حماس، سرزمين های فلسطينی با يک جنگ داخلی تمام عيار رو به رو شود.


«کودتای حماس»


به دنبال حمله مردان مسلح وابسته به جنبش حماس به محل اقامت رهبر تشکيلات خودگردان فلسطينی، محمود عباس اعلام کرد که «حماس دست به کودتا زده است.»


حمله به اقامتگاه آقای عباس پس از آن رخ داد که در نخستين ساعات بامداد روز سه شنبه، منزل اسماعيل هنيه، نخست وزير تشکيلات خودگردان فلسطينی برای بار دوم هدف حملات نيروهايی قرار گرفت که حماس آنها را وابسته به جنبش فتح معرفی کرد.


براساس گزارش های رسيده، هنگام حمله بامداد روز سه شنبه، اسماعيل هينه و خانواده او در منزل بودند ولی هيچ آسيبی نديدند.


به دنبال اين اقدام، جنبش حماس اين حمله را تلاش فتح برای سوء قصد به جان آقای هنيه توصيف کرد و گفت که پاسخی دندان شکن به فتح خواهند داد.


ساعاتی پس از اين واقعه، اقامتگاه محمود عباس، رهبر تشکيلات خودگردان فلسطينی در غزه مورد اصابت چند خمپاره قرار گرفت.


محمود عباس اکنون در شهر رام الله در ساحل غربی رود اردن است و از آنجا برای پايان بخشيدن به وضعيت ناگواری که بار ديگر دامنگيرغزه شده تلاش می کند.


آقای عباس با ابرازنا اميدی از آنچه که «توجه نکردن نيروهای حماس به فراخوان او برای بازگرداندن آرامش» عنوان کرد گفت: «آنچه که رخ داده، چيزی جز تلاش برای کودتا نيست.»


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG