لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۳۶

هری پاتر و قدیسان مرگبار: آخرین پرواز ساحر کوچک


تبلیغ کتاب تازه هر پاتر در یک کتابفروشی در کالیفرنیا

از زمانی که نخستين باری که خوانندگان پیر و جوان کتاب در جهان، با سحر و جادوی هری پاتر، سرشناس ترين جادوگر جوان دنيا آشنا شده اند می گذرد، یک دهه می گذرد.


و اکنون پاتر جوان به پايان رسيده است.


يک دقيقه بعد از نيمه شب شنبه به وقت لندن، هفتمين و آخرين کتاب از رشته قصه های هری پاتر در اکثر قريب به اتفاق کشورهای جهان روانه بازار می شود.


جسی دختر جوانی است که از صبح چهارشنبه يعنی بيش از ۴۸ ساعت قبل از انتشار «هری پاتر و قديسان مرگبار»، مقابل يک کتابفروشی در ازدحام ميدان پيکاديلی سيرکوس لندن به انتظار ايستاده است.


جسی ۲۲ ساله که از سال ها پيش به خيل هواداران جادوگر جوان پيوسته يکی از ميليون ها نفر مشتاقانی است که اين روزها را در انتظار نيمه شب جمعه سر کرده اند.


او می گويد: «من با خودم تشک هم آوردم که راحت تر باشم. بعضی ها کيسه خواب آورده اند؛ برخی ديگر صندلی تاشو. ديشب خيلی سرد بود؛ بعضی ها اصلأ نتوانستند بخوابند. اميدوارم فردا گرم تر شود.»


برای نوجوانانی که سال های کودکی خود را با جادوی هری پاتر گذرانده اند، شايد تصور دنيای کتاب تا پيش از سال ۱۹۹۷ و انتشار نخستين کتاب جی کی رولينگ چندان کار ساده ای نباشد.


خانم رولينگ می گويد ايده هری پاتر يک روز که سوار بر قطار بود به ذهنش خطور کرد و سپس آن را در ساعاتی که دختر کوچکش خوابيده بود در کافه ها به روی کاغذ آورد.


کمی بعدتر هری پاتر و مدرسه آموزش جادوگران به پديده ای جهانی مبدل شد و البته آفريننده خود، خانم رولينگ را نيز به يکی از ثروتمندترين زنان دنيا تبديل کرد.


قصه های هری پاتر تاکنون به بيش از ۶۰ زبان ترجمه شده اند و حدود ۳۲۵ ميليون نسخه از آن در جهان به فروش رسيده است.


البته موضوع به همين جا ختم نمی شود؛ فيلم های هری پاتر، تورهای هری پاتر، بازی های کامپيوتری هری پاتر، و حتی کنفرانس های بررسی هری پاتر، هر يک به نوبه خود در بسط دادن به دامنه تاثير اين شخصيت فانتزی سهم بسزايی داشتند.


هم اکنون پنجمین فيلم از سری فيلم های هری پاتر، بر پرده های جادويی سرتاسر جهان نقش بسته و انتظار می رود همچون سلف های خود، به يکی از پرفروش ترين های فصل بدل شود.


«هر بار بزرگ تر و بزرگ تر می شود.» اين نظر جان هاولز يکی از مسئولين کتابفروشی زنجيره ای عظيم واتر استونز در بريتانياست.


وی می گويد: «از هم اکنون تعداد نام هايی که کتاب را پيشاپيش سفارش داده اند، دو برابر تعداد متقاضيان بخش پيشين هری پاتر يعنی هری پاتر و شاهزاده دورگه است. از همين حالا پرسفارش ترين کتاب در تاريخ کمپانی ما بوده و پرفروش ترين کتاب تاريخ کمپانی ما هم خواهد بود. به نظر من اين قضيه برای همه کتابفروشی های جهان صدق می کند.»دو هوادار سر سخت هری پاتر که دو روز است در برابر یک کتابفروشی در لندن انتظار می کشند.

تدابير امنيتی در اطراف کتابفروشی ها در نظر گرفته شده و تنها خبر نشت چند صفحه از کتاب، پيش از انتشار آن کافی بود تا تيتر بسياری از رسانه های جهانی را به هری پاتر اختصاص دهد.


اما چرا هری پاتر تا به اين اندازه پر طرفدار شد؟


کاترين هورن سردبير بخش کتاب کودک در نشريه بريتانيايی بوک سلرز» معتقد است: «اين کتاب برای کودکان دنيای بسياز متفاوت را به تصوير می کشد که در عين حال برايشان بسيار قابل درک است و همذات پنداری با آن آسان است. نکته ديگر جزئيات اين قصه مثل درس های جادوگری مختلف است که بسيار موشکافانه تصوير شده. رولينگ به نحوی به اين دنيا جان بخشيده که در هيچ کتاب ديگری سابقه نداشته است.»


اما درحالی که هری پاتر در هفتمين داستان خود می رود تا آخرين جادويش را به نمايش گذارد، ميليون ها مشتاق همچنان با پرسش هايی اساسی مواجه اند:


  • آيا هری پاتر در آخرين ماجرايش خواهد مرد؟
  • و اينکه آيا اين کتاب همانطور که رولينگ می گويد، آخرين قصه جادوگر جوان است؟

جان هاولز و ديگر همکارانش در کتابفروشی زنجيره ای واتر استونز از هم اکنون صفحه ای اينترنتی را برای جمع آوری امضا و متقاعد کردن رولينگ به ادامه دادن هری پاترها راه اندازی کرده اند.


او می گويد: «من فکر می کنم رولينگ احتمالأ روزی با ايده خوبی که در دنيای هری پاتر می گذرد، از خواب بيدار می شود. نمی دانم قهرمان داستان هری پاتر خواهد بود يا نه؛ اما اگر هم پاتر جوان در اين قسمت بميرد، رولينگ می تواند او را بازگرداند. او يک نويسنده است و تنها قانون در اين موارد، قانونی است که نويسنده برای خودش برمی گزيند. و از اين ها گذشته، هری پاتر جادوگر است؛ مرگ نبايد مشکل بزرگی برای او باشد.»


و شايد هنوز بارقه اميدی برای هواداران پر و پا قرص هری پاتر برجای مانده باشد.


خانم رولينگ چند روز پيش در پاسخ به يکی از همين پرسش ها گفته بود که نمی تواند بگويد که ديگر هيچ گاه به سراغ پاتر جوان نخواهد رفت.


XS
SM
MD
LG