لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۴۱

درخواست آژانس: ایران غنی سازی را متوقف کند


موضوع برنامه هسته ای ايران، دستور کار اصلی نشست پايان سال شورای حکام آژانس بين المللی انرژی هسته ای بود. اين نشست در روزهای پنج شنبه و جمعه هفته جاری برگزار شد.

آژانس بين المللی انرژی هسته ای روز جمعه پس از نشست دو روزه برای بررسی آخرين گزارش از برنامه هسته ای ايران، از تهران خواست که غنی سازی اورانيوم را متوقف کند و درهای تاسيسات هسته ای خود را به روی بازرسان بگشايد.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، موضوع برنامه هسته ای ايران، دستور کار اصلی نشست پايان سال شورای حکام آژانس بين المللی انرژی هسته ای بود. اين نشست در روزهای پنج شنبه و جمعه هفته جاری برگزار شد.


در اين مذاکرات، دو موضوع «متفاوت ميل به همکاری ايران» و در «رفتار واکنشی ايران در اين پرونده» که هر دو در آخرين گزارش محمد البرادعی ذکر شده بودند، محور اصلی مباحث را تشکيل می دادند.


در آخرین نشست شورای حکام، ايالات متحده آمريکا و متحدان اروپای اش، آشکارا موضع گسترش تحريم ايران در شورای امنيت را تبليغ می کردند.


در برابر نمايندگان کشورهای جنبش عدم تعهد، در ائتلافی به رهبری کوبا و با عضويت کشورهايی چون هند و آفريقای جنوبی نيز با افزايش تحريم های ايران مخالفت کردند.


خبرگزاری فرانسه به نقل از ديپلماتی که نامش فاش نشده و در جلسات حضور داشته، گزارش داده است که به رغم همراهی اکثريت ۳۵ عضو شورای حکام با موضع تشويق ايران به همکاری بيشتر، ادامه يافتن غنی سازی اورانيوم در ايران موجب شد تا افزايش تحريم ايران در چارچوب قطعنامه های شورای امنيت نيز با حمايت اعضا همراه شود.


به گفته اين ديپلمات، چين و روسيه که به عنوان اعضای دايمی شورای امنيت پيش از اين هرگونه افزايش تحريم ايران را رد کرده بودند نيز با موضوع صدور قطعنامه های تحريمی تازه موافقت کرده اند.محمد البرادعی روز پنج شنبه و پيش از پايان جلسه شورای حکام گفت که آژانس کماکان نمی تواند صلح آميز بودن برنامه اتمی جمهوری اسلامی ايران را تاييد کند.

ايران می گويد که برنامه هسته ای را برای توليد برق پيگيری می کند، اما کشورهای غربی تهران را متهم می کنند که از اين برنامه به عنوان پوششی برای برنامه تسليحاتی خود استفاده می کند.


موضع البرادعی عليه ايران


به رغم استقبال تهران از گزارش اخير آژانس بين المللی انرژی اتمی درباره همکاری ايران، محمد البرادعی روز پنج شنبه و پيش از پايان جلسه شورای حکام گفت که آژانس کماکان نمی تواند صلح آميز بودن برنامه اتمی جمهوری اسلامی ايران را تاييد کند.

مدير کل آژانس بين المللی انرژی اتمی در آغاز نشست شورای حکام آژانس اعلام کرد که اين نهاد بين المللی درباره فعاليت های اتمی جمهوری اسلامی ايران به نسبت يک سال گذشته کمتر اطلاعات دارد.


وی از ايران خواست تا همکاری های خود با آژانس را افزايش دهد.

به گفته البرادعی، «آژانس بين المللی انرژی اتمی درباره کاربردهای نظامی آنچه که ايران برنامه هسته ای صرفا صلح آميز خود عنوان می کند، هنوز ابهام دارد.»


با اين حال، مدير کل آژانس از ايران برای پاسخ دادن به پرسش های قديمی درباره سابقه برنامه اتمی خود قدردانی کرد.

آقای البرادعی در گزارش خود گفته بود که تهران در شفاف سازی برنامه هسته ای «گام های اساسی» برداشته ولی هنوز پرسش های مهمی در اين باره وجود دارد.


در گزارش مدير کل آژانس بين المللی آمده بود: «هر چند ايران درباره برنامه هسته ای خود به طور کلی اطلاعات درستی را ارايه کرده است، اما اين کشور همچنان از خواست جامعه بين المللی برای توقف غنی سازی اورانيوم سرپيچی می کند.»

اين گزارش به همراه گزارشی که خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا قرار است از نتايج مذاکرات خود با نمايندگان جمهوری اسلامی به گروه ۱+ ۵ ارائه کند برای تصميم گيری شورای امنيت در زمينه اعمال دور سوم تحريم ها عليه تهران بسيار حياتی است.


XS
SM
MD
LG