لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۰۳

آمریکا و متحدان اروپایی اش، خواهان افزایش تحریم ایران هستند


محمد البرادعی که هفته گذشته گزارش کليدی خود را درباره برنامه هسته ای ايران منتشر کرده بود، در آخرين جلسه شورای حکام گفت که آژانس، کماکان نمی تواند صلح آميز بودن هدف برنامه هسته ای ايران را تاييد کند.

ايالات متحده آمريکا و سه متحد اروپايی اين کشور – بريتانيا، آلمان و فرانسه – روز پنج شنبه اعلام کردند که ايران برای جلب اعتماد درباره برنامه هسته ای خود، افدامات کافی انجام نداده و سازمان ملل بايد تحريم های شديدتری عليه تهران، در پيش بگيرد.


به گزارش خبرگزاری رويترز، بعد از سخنرانی محمد البرادعی، رييس آژانس بين المللی انرژی هسته ای درباره پرونده هسته ای ايران، نمايندگان بريتانيا، فرانسه و آلمان با صدور بيانيه ای اعلام کردند که رويکرد «منتظر باشيم و ببينيم چه می شود» را به عنوان يک گزينه نمی پذيرند.


  • «ايران مصرانه سياست همکاری گزينشی و تاکتيک تاخيری را دنبال می کند که نشان می دهد، ايران به دنبال سردرگم کردن جامعه جهانی است.»
بیانیه سه کشور اروپایی

اين موضع کشورهای اروپايی با استقبال و همراهی گريگوری شولتی، نماينده آمريکا در آژانس همراه شد و او گفت: «ايران مصرانه سياست همکاری گزينشی و تاکتيک تاخيری را دنبال می کند که نشان می دهد، ايران به دنبال سردرگم کردن جامعه جهانی است.»محمد البرادعی که هفته گذشته گزارش کليدی خود را درباره برنامه هسته ای ايران منتشر کرده بود، در آخرين جلسه شورای حکام گفت که آژانس، کماکان نمی تواند صلح آميز بودن هدف برنامه هسته ای ايران را تاييد کند.


وی همچنين يادآوری کرد که ايران به رغم خواسته جامعه جهانی و قطعنامه های شورای امنيت، نه تنها از غنی سازی اورانيوم دست نکشيده، بلکه ابعاد اين پروژه را گسترش داده است.


در بيانيه سه کشور اروپايی آمده است: «ما قبول داريم که ايران گام هايی را در مسير درست برداشته است، اما اينکه همکاری ها گزينه ای و انفعالی هستند، برای ما نااميد کننده است. با اين اوصاف نتايج دلگرم کننده نيستند.»


اين سه کشور اروپايی که در مذاکرات گروه ۱+۵ با هدف تصويب سومين قطعنامه در شورای امنيت و افزايش تحريم های ايران شرکت دارند، در بيانيه خود تاکيد کرده اند که موضوع بايد در شورای امنيت پيگيری شود.


در عين حال علی اصغر سلطانيه، نماينده ايران در آژانس در جمع خبرنگاران در وين گفت که آخرين گزارش آژانس، نشان داد که ايران درباره برنامه هسته ای خود، «حقيقت» را بيان می کرده و درباره افزايش تحريم ايران نيز هشدار داد.


روسيه و چين از همکاری های تازه ايران با آژانس ابراز رضايت کرده اند، اما همزمان روسيه ضمن «سازنده» توصيف کردن اين همکاری ها از ايران خواسته است که غنی سازی اورانيوم را متوقف کند.

وی گفت:«ما به همکاری ادامه می دهيم ... کشورهای صلح طلب، ايالات متحده يا ديگران را متوقف کنند تا سر و صدا نکنند و مساله ساز نشوند و با هر گونه حرکتی در شورای امنيت، به اين رويکرد سازنده آسيب نرسانند.»روسيه و چين از همکاری های تازه ايران با آژانس ابراز رضايت کرده اند، اما همزمان روسيه ضمن «سازنده» توصيف کردن اين همکاری ها از ايران خواسته است که غنی سازی اورانيوم را متوقف کند.


همزمان خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا در واکنش به تعيين تاريخ ملاقات از سوی طرف ايرانی برای پيگيری مذاکرات ايران و اروپا، گفت که «به احتمال زياد» در تاريخ تعيين شده با سعيد جليلی، سرپرست مذاکرات هسته ای ايران ديدار خواهد کرد.


آقای سولانا تا پايان ماه نوامبر، دومين گزارش موثر در تصميم گيری گروه ۱+۵ را که به روند مذاکراتش با تهران اختصاص دارد، به اين کشورهای اين گروه ارائه خواهد کرد.


در حالی که خاوير سولانا ابراز آمادگی کرده بود پيش از تهيه اين گزارش با سعيد جليلی بار ديگر ملاقات کند، آقای جليلی گفت که در روز ۳۰ نوامبر با سولانا مذاکره خواهد کرد که در آن زمان، گزارش سولانا، آماده شده است.


XS
SM
MD
LG