لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۰۶

سولانا: هنوز برای مذاکره با ایران آمادگی دارم


خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، روز چهارشنبه، ۲۱ نوامبر، در بروکسل، اعلام کرد که وی هنوز آماده مذاکره با مذاکره کنندگان هسته ای ايران است.

خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، روز چهارشنبه، ۲۱ نوامبر، در بروکسل اعلام کرد که کماکان آماده گفت و گو با مذاکره کنندگان هسته ای ايران است.


آقای سولانا بار دیگر گفت که آماده است تا پيش از آنکه شورای امنيت سازمان ملل در پايان ماه نوامبر، تحريم های جديدی را عليه ايران بررسی کند، با سعيد جليلی مذاکره کننده هسته ای ايران ديدار کند.


این دیپلمات ارشد اروپایی به نمایندگی از کشورهای اتحادیه اروپا با مقام های هسته ای ایران مذاکره می کند و قرار است تا پیش از پایان ماه نوامبر، نتایج گفت و گوهایش را در گزارشی به گروه کشورهای ۱+۵ ارائه دهد.


این کشورها - اعضای دایمی شورای امنیت به همراه آلمان - با توجه به گزارش خاویر سولانا و همچنین گزارش آژانس بین المللی انرژی هسته ای، برای افزایش یا عدم افزایش تحریم های ایران تصمیم خواهند گرفت.


خاویر سولانا با این حال تاکید کرد که مقامات ايرانی هيچ زمانی را برای گفت و گو با وی تعيين نکرده اند.


آقای سولانا به نمایندگی از کشورهای اتحادیه اروپا با مقام های هسته ای ایران مذاکره می کند و قرار است تا پیش از پایان ماه نوامبر، نتایج گفت و گوهایش را در گزارشی به گروه کشورهای ۵+۱ ارائه دهد.

آقای سولانا افزود که اين هفته وقتش آزاد بوده ولی هفته آينده وی وقتی برای ملاقات با سعيد جليلی وقت ندارد، چرا که بايد در کنفرانس صلح خاورميانه در آناپوليس در مريلند آمريکا شرکت کند و سپس به کشورهای بالکان سفر کند.


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، آقای سولانا گفت که وی در مورد برنامه هسته ای ايران به طور دائم با کشورهای ۱+۵ در تماس بوده است.


ايران تاکنون مشوق های اقتصادی و ديپلماتيک را که اتحاديه اروپا حاضر است به اين کشور در صورت توقف غنی سازی ارايه دهد، نپذيرفته است.


آمريکا و ساير کشورهای غربی به پکن و مسکو فشار می آورند که به دليل امتناع جمهوری اسلامی ايران از توقف روند غنی سازی که کاربرد دو گانه نظامی و غير نظامی دارد، با تصويب تحريم های جديد و شديدتر موافقت کنند.


اما اين دو کشور خواستار ادامه گفت وگو با تهران و تشويق ايران به همکاری بيشتر با آژانس بين المللی انرژی اتمی هستند.


شورای امنيت تاکنون دو قطعنامه تحريمی عليه ايران صادر کرده است و از اين کشور خواسته تا غنی سازی را متوقف کند. دولت ايران تاکنون از اين درخواست سازمان ملل سرپيچی کرده است.


ملاقات وعيدی و کوپر به روزهای آينده موکول شد


شورای عالی امنيت ملی ايران روز چهارشنبه ۳۰ آبان، اعلام کرد که ديدار مقامات عالی هسته ای ايران با نمایندگانی از اروپا که پيشتر توسط طرف ايرانی لغو شده بود، در روزهای آينده برگزار خواهد شد.


روز سه شنبه بيست و نهم آبان ماه، جواد وعيدی، معاون شورای عالی امنيت ملی ايران ، ملاقات خود با رابرت کوپر، معاون مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا را که قرار بود روز چهارشنبه صورت گيرد، لغو کرد.


به نوشته خبرگزاری ها، يک مقام مسئول در دبيرخانه شورای عالی امنيت ملی ايران دليل تعويق ملاقات امروز جواد وعيدی با رابرت کوپر را دلايل فنی مطرح کرد و گفت: «هماهنگی برای تعيين زمان و محل ملاقات در روزهای آينده انجام می شود.»


اين درحالی است که مقامامات اروپايی روز سه شنبه گفتند«جواد وعيدی به طور ناگهانی ملاقات چهارشنبه را لغو کرده و دليل آن را بيماری خوانده است.»


اين دو نفر قرار بود روز چهارشنبه در وين، پايتخت اتريش، و در حاشيه نشست شورای حکام که از روز پنج شنبه اول آذر ماه آغاز می شود، با يکديگر ملاقات و در مورد برنامه هسته ای ايران گفت و گو کنند.


به گزارش خبرگزاری رويترز، قرار بود آقای وعيدی و رابرت کوپر، در اين ملاقات، زمان ديدار خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اروپا و سعيد جليلی، دبير شورای عالی امنيت ملی ايران را، تعيين کنند.


XS
SM
MD
LG