لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۰۰

ایران «انتقال غنی سازی اورانیوم به خارج» را رد کرد


ایران می گوید که غنی سازی اورانیوم در کشور ثالث با هدف توقف برنامه تولید سخت اتمی در خاک ایران غیر قابل قبول است.

یک روز پس از انتشار سخنان محمود احمدی نژاد درباره رایزنی با کشورهای حاشیه خلیج فارس برای غنی سازی اورانیوم در کشوری بیطرف، ایران این گزارش را رد کرد.


یک مقام دفتر ریاست جمهوری اسلامی به شبکه انگلیسی زبان پرس تی وی وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران گفته است که خبر رایزنی برای غنی سازی اورانیوم در کشوری ثالت صحت ندارد.


به گفته این دفتر، محمود احمدی نژاد در نشست اوپک به صراحت گفته است که «ایران پیشنهاد برادر و دوست، عربستان را مانند دیگر پیشنهادهای سازنده مورد مطالعه قرار می دهد.»


شبکه خبری داوجونز روز یکشنبه، به نقل از رییس جمهوری اسلامی گزارش داد که ایران با دیگر کشورهای عربی درباره غنی سازی اورانیوم در خارج از منطقه و در یک کشور بیطرف رایزنی خواهد کرد.


پیش تر نیز طرح های مشابهی از سوی روسیه و سوئیس ارائه شده بود که هر بار تهران این طرح ها را با این استدلال که حق این کشور را برای غنی سازی اورانیوم در خاک خود محدود می کند، رد کرده بود.

آقای احمدی نژاد در حاشیه اجلاس کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، در ریاض گفته است:«ما در این زمینه با دوستان عرب خود گفت وگو خواهیم کرد.»


پیشنهاد عربستان


اوایل ماه جاری میلادی سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان در کنفرانسی خبری در لندن گفته بود که این کشور به جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد کرده است که کنسرسیومی چند ملیتی برای غنی سازی اورانیوم جهت تولید سوخت نیروگاه های برق ایران تاسیس کنند.


بر اساس این ایده، کنسرسیوم یاد شده سوخت اتمی را تولید و آن را در اختیار ایران و سایر کشورهای خاورمیانه که به دنبال تحقق برنامه اتمی خود هستند، قرار می دهد.


سعود الفیصل گفته است که « به اعتقاد ما این کنسرسیوم باید در یک کشور بی طرف به عنوان مثال سوئیس تشکیل شود.»


این پیشنهاد در همان زمان از سوی جواد وعیدی، معاون شورای عالی امنیت ملی ایران رد شده بود.


آقای وعیدی گفته بود هرگونه پیشنهادی برای ادامه غنی سازی اورانیوم خارج از ایران «بی معنی» است و اگر هدف آن توقف غنی سازی در خاک ایران باشد،« کاملا غیر قابل قبول است.»


پیش تر نیز طرح های مشابهی از سوی روسیه و سوئیس ارائه شده بود که هر بار تهران این طرح ها را با این استدلال که حق این کشور را برای غنی سازی اورانیوم در خاک خود محدود می کند، رد کرده بود.


مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها بر این خواسته خود پای فشرده اند که حتی در صورت تشکیل کنسرسیومی برای غنی سازی اورانیوم ایران ترجیح می دهد که چرخه تولید سوخت اتمی خود را داشته باشد تا ناچار به وابستگی به غرب نباشد.


محمود احمدی نژاد در دو سال گذشته گفته است که تهدیدهای غرب باعث نخواهد شد که جمهوری اسلامی حتی برای یک لحظه دست از غنی سازی اورانیوم بردارد.


XS
SM
MD
LG