لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۲۲

«با کسانی مذاکره می‌کنیم که خواهان محو صهیونیسم هستند»


محمود احمدی‌نژاد می‌گوید به عنوان نوکر مردم پای اجرای عدالت ایستاده است. (عکس: MEHR)

محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه گفت «ملت ایران هیچ گاه رژیم صهیونیستی را به رسمیت نخواهد شناخت».


آقای احمدی‌نژاد که به شهر اهواز، مرکز استان خوزستان، سفر کرده است در سخنرانی خود خطاب به مردم این شهر گفت ایران با کسانی مذاکره می‌کند که «خواهان محو جنایت، تجاوزگری و اشغال‌گری و اندیشه و اساس صهیونیسم از جهان هستند».


گفته‌های رییس جمهوری ایران واکنشی است به اظهارات نیکولا سرکوزی، رییس جمهوری فرانسه و رییس دوره‌ای اتحادیه اروپا، که دوشنبه هفته گذشته گفته بود: «احمدی نژاد نماینده مردم ایران نیست».


در پی سخنان نیکولا سرکوزی، منوچهرمتکی، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی ايران، روز یکشنبه سفر خود را به پاريس، برای شرکت در کنفرانس همسايگان افغانستان، لغو کرد.


  • محمود احمدی نژاد با اشاره به نیکولا سرکوزی به عنوان «یکی از روسای کشورهای اروپایی که پشت تریبون مثل فرعون‌ها حرف می‌زند» در پاسخ به او اشاره کرد که «هیچ کس تقاضای مذاکره با شما را نکرده و نخواهد کرد».

یک روز پس از آن وزير خارجه ایران گفت: «دليل شرکت نکردن در کنفرانس پاريس بی‌نزاکتی ميزبان بود».آقای سرکوزی در سخنان خود ضمن تاکید بر لزوم گفت‌وگو با رهبران ایران برای حل بحران هسته‌ای گفته بود: «برای من امکان‌پذیر نیست با شخصی که خواهان محو اسرائیل از روی نقشه است دست بدهم.»


محمود احمدی نژاد با اشاره به نیکولا سرکوزی به عنوان «یکی از روسای کشورهای اروپایی که پشت تریبون مثل فرعون‌ها حرف می‌زند» در پاسخ به این گفته او اشاره کرد که «هیچ کس تقاضای مذاکره با شما را نکرده و نخواهد کرد».وزارت خارجه ایران ضمن احضار سفیر فرانسه در تهران این گفته‌های آقای سرکوزی را مصداق «رعایت نکردن نزاکت و شئون دیپلماتیک» خواند.


روز یکشنبه، هم‌زمان با لغو سفر منوچهر متکی به فرانسه، آیت‌الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز از محمود احمدی نژاد و سیاست‌های او دفاع کرد.


آيت‌الله خامنه ای در سخنرانی خود در در دانشگاه علم و صنعت تهران، از محمود احمدی نژاد با عنوان رييس جمهوری «انقلابی، متعهد ، کارآمد، فعال و شجاع» نام برد.


وی در بخش دیگری از همین سخنرانی گفته بود:« اگر روزی در ميان مسئولان کشور، مسئولان بی‌جرئت و ضعيفی همچون "شاه سلطان حسين" پيدا شوند، حتی اگر در ميان مردم نيز شجاعت و آمادگی وجود داشته باشد، کار مملکت و جمهوری اسلامی تمام است، چرا که مسئولان ترسو و مقهور، ملت‌های شجاع را نيز به ملت‌های ضعيف تبديل می‌کنند.»


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG