لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۰۹
محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، در نیویورک به سر می‌برد. از آنجا که وی معمولا در این سفرها در مصاحبه‌های مطبوعاتی یا برنامه‌های تلویزیونی شرکت می‌کند، این مصاحبه‌ها فرصتی است تا مواضع واقعی و دیدگاه‌های او را در مورد مسائل مهم روشن کرد.

کریم سجادپور، کارشناس مسائل سیاسی ایران، سوالاتی را پیشنهاد کرده است که خبرنگاران باید از محمود احمدی‌نژاد بپرسند:

- یکی از مشاوران معنوی شما، آیت‌الله مصباح یزدی، اخیرا گفت که دموکراسی، آزادی و حقوق بشر در فلسفه اسلامی هیچ جایگاهی ندارند. آیا شما با این نظر مصباح یزدی موافق هستید؟

- بر اساس آمار نهادهای مدافع حقوق بشر از جمله سازمان عفو بین‌الملل از زمان به قدرت رسیدن شما در سال ۲۰۰۵ اعدام‌ها در ایران چهار برابر شده و اکنون ایران نسبت به جمعیت خود بیشترین تعداد اعدام‌ها را دارد. علاوه بر این از زمان ریاست جمهوری شما توقف اجباری مجازات سنگسار لغو شد. بر اساس اطلاعات سازمان گزارشگران بدون مرز ایران بزرگ‌ترین زندان روزنامه‌نگاران است. آیا شما به عملکرد خود افتخار می‌کنید؟

- مهرانگیز کار، یکی از فعالان سرشناس حقوق بشر، می‌گوید که در ماه اوت سال گذشته دست پنج مرد جوان به خاطر دزدی قطع شده است. آیا شما با چنین مجازات‌های قرون وسطایی موافق هستید؟

- دو روز پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته شما اعلام کردید که «ایران باثبات‌ترین کشور جهان است». اما فردای آن روز حدود سه میلیون نفر در اعتراض به نتیجه انتخابات به خیابان‌ها آمدند. آیا حاضر هستید به مخالفان اجازه تظاهرات بدهید و امنیت آنها را تضمین کنید؟

- بر اساس گزارش‌های صندوق بین‌المللی پول، ایران از جمله کشورها با بالاترین رقم فرار مغزهاست و سالانه حدود صد هزار جوان و متخصص برای امکانات بهتر اقتصادی یا به دلیل آزارهای سیاسی از ایران خارج می‌شوند. آمارها نشان می‌دهد که روند فرار مغزها در دوره ریاست جمهوری شما شتاب بیشتری پیدا کرده است. فرار مغزها از ایران تا چه حد موجب نگرانی شماست؟

- آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، اوایل سال جاری دستور یا فتوایی صادر کرده و از تمام مسلمانان جهان خواسته که به عنوان جانشین پیامبر و امام دوازدهم شیعیان در روی زمین از وی تبعیت کنند. آیا شما قبول دارید که آیت‌الله خامنه‌ای جانشین پیامبر و امام زمان است؟

- در آغاز ریاست جمهوری شما گفتید که دولت کارهای مهم‌تری از کنترل حجاب یا آرایش موی سر مردم دارد. با این وجود حجاب هنوز اجباری است و دولت اخیرا مقرراتی را در مورد آرایش موی مردان نیز اعلام کرده است. آیا هیچ گاه در جمهوری اسلامی مسئله حجاب از این حالت اجباری خارج خواهد شد؟

- چرا جمهوری اسلامی پیروان بهائیت را سرکوب می‌کند؟ بهاییان در ایران اجازه فعالیت مذهبی ندارند و قبرستان‌های آنها به طور مستمر تخریب می‌شوند. وقتی که شما مدعی می‌شوید ایران کشوری آزاد و عادلانه است، آیا این صفات شامل حال بهاییان نیز می‌شود؟

- شما تحریم‌های اخیر سازمان ملل متحد علیه ایران را هدیه الهی توصیف کرده‌اید، با این وجود تهدید کرده‌اید که علیه عاملان این تحریم‌ها مبارزه خواهید کرد. اگر این تحریم‌ها هدایای الهی هستند چرا موجب ناراحتی و خشم شما شده است؟ و در شرایطی که این تحریم‌ها موجب دشواری‌های زیادی برای کشور و مردم ایران شده، آیا درست است که آنها را هدایای الهی توصیف کنید؟

- شما خواستار برگزاری یک رفراندوم توسط سازمان ملل متحد در سرزمین‌های فلسطینی هستید تا بر آن اساس سرنوشت درگیری‌ها در مورد اراضی مقدس روشن شود. آیا با انجام یک رفراندوم توسط سازمان ملل متحد در ایران برای تعیین سرنوشت سیاسی کشور نیز موافقت خواهید کرد؟

- در زمان مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا، شما گفتید که در آمریکا هیچ گاه به یک سیاه‌پوست اجازه نمی‌دهند که به مقام ریاست جمهوری برسد. این اواخر هم مدعی شدید که کنترل امور واقعا در دست باراک اوباما نیست و محافل صهیونیستی او را هدایت می‌کنند. آیا واقعا مطمئن هستید که درک درست و دقیقی از آمریکا و سیاست‌های این کشور دارید؟

- محمدجواد لاریجانی از چهره‌های ارشد حکومت ایران و مشاور آیت‌الله خامنه‌ای چندی پیش به باراک اوباما لقب «کاکاسیا» داد که صفت نژادپرستانه‌ای برای تحقیر سیاه‌پوستان است. آیا شما این گفته لاریجانی را محکوم می‌کنید؟

- چندی پیش فیدل کاسترو، متحد قدیمی شما، از شما خواست که از دشمنی با یهودیان دست بردارید و افزود که تندروی و خشک‌مغزی مذهبی حکومت ایران توافق بر سر بحران هسته‌ای را غیرممکن می‌سازد. واکنش شما به این سخنان چیست؟

- در ماه‌های گذشته سه دیپلمات ارشد ایران از مقام خود استعفا کرده و به کشورهای اروپایی پناهنده شده‌اند. چنین رخدادی در تاریخ معاصر ایران بی‌سابقه است. آیا این حوادث نمادی از نارضایتی وسیع در درون رژیم است؟

- زمانی که برزیل در رای‌گیری شورای امنیت به قطعنامه تحریم‌های اخیر علیه ایران رای منفی داد، این اقدام یک پیروزی دیپلماتیک بزرگ برای شما تلقی شد. اما این اواخر برزیل اعلام کرده است که از تحریم‌ها تبعیت کرده و در برخورد با ایران با اهداف دیپلماسی آمریکا موافق است، حتی اگر تاکتیک‌های آن را قبول نداشته باشد. منتقدان شما می‌گویند که در دوره ریاست جمهوری شما ایران بر دشمنان خود افزوده و دوستان خود را نیز از دست داده است. پاسخ شما به این ایراد چیست؟

- دولت ایران سه آمریکایی را به مدت بیش از یک سال به جرم جاسوسی زندانی کرده است. هنوز دو نفر از آنها در زندان هستند. اما هیچ مدرکی در اثبات این اتهام ارائه نشده است. اخیرا شما عنوان کردید که حاضر هستید این دو آمریکایی زندانی را با دو شهروند ایرانی که به جرم قاچاق اسلحه در آمریکا زندانی هستند معاوضه کنید. آیا شما این دو آمریکایی جوان را در ایران به گروگان گرفته‌اید؟

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG