لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۰۸

«کاهش روابط» با بریتانیا، هفته آینده در صحن علنی مجلس


اسماعیل کوثری، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس و نماینده محافظه‌کار
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه از ارائه طرح «کاهش رابطه» جمهوری اسلامی با بریتانیا به هیات رئیسه مجلس و مطرح شدن آن در هفته آینده خبر داد.

پیشتر ۳۵ نماینده جناح اکثریت مجلس طرح الزام قطع رابطه کامل دولت محمود احمدی‌نژاد با دولت بریتانیا را ارائه کرده بودند که در پی تذکر رئیس کمیسیون امنیت ملی و «شتاب‌زده» خواندن آن طرح مذکور به این کمیسیون ارجاع داده شده بود.

علاء‌الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، تذکر داده بود که «این طرح باید کارشناسی شده و مبتنی بر منافع ملی باشد».

اسماعیل کوثری، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی، روز چهارشنبه با تاکید بر این که طرح «کاهش رابطه با بریتانیا» قطعا هفته آینده مطرح می‌شود به خبرگزاری کار ایران، ایلنا، دلیل ارائه این طرح را «مداخله‌گری‌های انگلیس در حوادث پس از انتخابات» اعلام کرد.

به گفته آقای کوثری، در صورت تصویب این طرح در مجلس شورای اسلامی روابط تجاری دو کشور ایران و بریتانیا محدود می‌شود.

طرح قطع رابطه کامل با دولت بریتانیا در ابتدا در حالی در مجلس ایران مطرح و کنار گذاشته شد که به گفته سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس این اقدام اصلا در دستور کار دولت محمود احمدی‌نژاد نبود.

در آن زمان خبرگزاری ایسنا به نقل از کاظم جلالی گفت که سخنگوی وزارت خارجه ایران در دیدار خود با اعضای این کمیسیون اعلام کرده است که «اصلا موضوع کاهش روابط با انگلیس در دستور کار وزارت خارجه نیست».

به دنبال این اظهار نظر، منوچهر متکی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، یک روز بعد اعلام کرد که وزارتخانه متبوعش در حال بررسی موضوع «کاهش سطح روابط با کشورهای مداخله‌گر» است.

آقای متکی همچنین تاکید کرد که «دستگاه دیپلماتیک» ایران تنها «بحث کاهش روابط اقتصادی با این کشورها را در دست بررسی دارد».

از هفت ماه پیش که اعتراضات مردم ایران نسبت به سیاست‌های دولت جمهوری اسلامی آغاز شد،‌ مقامات ایران بارها دولت‌های غربی از جمله بریتانیا را به دامن زدن به این اعتراضات و دسیسه‌چینی برای «انقلاب‌های مخملی و رنگی» در ایران متهم کرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG