لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۰۴

دیدار مشعل و احمدی‌نژاد، تنش در نوار غزه


محمود احمدی‌نژاد و خالد مشعل
محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، روز دوشنبه در دیدار با خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس، خواستار محاکمه مقامات اسرائیل و تحریم کالاهای این کشور شد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، آقای احمدی‌نژاد گفت محاکمه مقامات اسرائیلی «باید با همه توان دنبال و کالاهای آنها تحریم شود و فشار سیاسی جهان علیه رژیم صهیونیستی ادامه پیدا کند».

خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس، صبح یک‌شنبه در راس هیاتی بلندپایه با هدف جلب حمایت بیشتر برای این گروه فلسطینی پس ازحمله اسرائیل به غزه وارد تهران شد.

طاهر نونو، یکی از سخنگویان دولت حماس در نوار غزه، روز یک‌شنبه از تمام گروه‌ها خواست به «اجماع ملی در مورد آتش‌بس احترام بگذارند».
در همین حال اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، روز دوشنبه اعلام کرد که کشورش قصد انجام عملیات دیگری در نوار غزه ندارد.

این در حالی است که تزیپی لیونی، وزیر خارجه اسرائیل، روز گذشته گفته بود که کشورش در صورت لزوم در نوار غزه دست به عملیات دیگری خواهد زد.

اسرائیل روز یک‌شنبه در پاسخ به پرتاب چند راکت که شاخه‌ای از جنبش فتح مسئولیت بعضی از آنها را بر عهده گرفت در نوار غزه دست به حمله هوایی زد.

هواپیماهای اسرائیلی به یک ساختمان حماس و چند تونل که برای قاچاق اسلحه از آنها استفاده می‌شود، حمله کردند. این حملات هوایی هیچ کشته و مجروحی در پی نداشت.

طاهر نونو، یکی از سخنگویان دولت حماس در نوار غزه، روز یک‌شنبه از تمام گروه‌ها خواست به «اجماع ملی در مورد آتش‌بس احترام بگذارند».
حماس دو هفته قبل پس از این که اسرائیل حملات خود را متوقف کرد اعلام آتش‌بس کرد.

این گروه ضمن رد هر گونه آتش‌بس دائمی از اسرائيل و مصر خواسته است گذرگاه هاى مرزى نوار غزه را باز كنند.

اسرائيل نيز بر جلوگيرى از قاچاق سلاح از مرز مصر براى گروه حماس تاكيد كرده است.

مصر نیز با پشتیبانی ایالات متحده در پی رسیدن به آتش‌بس دائمی با شرایطی است که نظر دو طرف درگیر را تامین کند.

از سوى ديگر، محمود عباس، رييس تشكيلات خودگردان فلسطينى كه در مصر به سر مى‌برد، گروه حماس را متهم كرد كه مردم نوار غزه را در معرض خطر قرار داده است.
XS
SM
MD
LG