لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۵۴

ادامه حملات راکتی به جنوب اسرائیل


کابینه اسرائیل
کابینه امنیتی اسرائیل روز یکشنبه بار دیگر تشکیل جلسه داد تا راه‌های مقابله با حملات راکتی و خمپاره‌ای به جنوب این کشور را بررسی کند.

بامداد یکشنبه پنج فروند راکت که از شمال غزه شلیک شده بود، شهرهای مختلف در جنوب اسرائیل را هدف قرار دادند.

بر اساس گزارش‌ها یکی از راکت‌ها در باغچه میان دو کودکستان نزدیک به هم فرود آمد و دلهره زیادی میان نوزادان و مربیان ایجاد کرد. پس از آن بود که والدین اطفال شیرخوار با وحشت به محل رسیدند تا اطفال خود را به خانه ببرند.

بامداد شنبه نیز یک فروند راکت «گراد» به یک کیبوتص [مزرعه اشتراکی] در اطراف شهر اشکلون اصابت کرد. ارتش اسرائیل تا کنون به پرتاب این راکتی واکنشی نشان نداده است.

در همین حال اهود اولمرت در پایان نشست کابینه امنیتی یکشنبه گفت که به ارتش دستور داده به حملات راکتی «پاسخ لازم» داده شود.

بنیامین نتانیاهو رهبرحزب «لیکود» نیز که بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها پیروز انتخابات ۹ روز آینده اسرائیل است، یکشنبه گفت که نباید به خاطر انتخابات، در نشان دادن واکنش به حملات راکتی تعلل کرد.

در ۹ روز نخست پس از برقراری آتش‌بس، آرامشی لرزان در جنوب اسرائیل و غزه حاکم بود اما از ۲۷ ژانویه این آتش‌بس پی در پی شکسته شده است.

علیرغم هشدارهای دولتمردان اسرائیل که «ارتش می‌تواند آماده عملیات دیگری علیه تشکل‌های فلسطینی غزه شود»، در روزهای اخیر بر شمار حملات راکتی افزوده شده است.

احتمال پاسخ حماس به طرح مصر در روز دوشنبه

لرزان‌تر شدن آتش بس در حالی است که تلاش‌های مصر برای تنظیم توافقی میان مدت بین سازمان حماس با اسرائیل ادامه یافته است.

آن طور که رسانه‌های مصر و جهان عرب می‌گویند، حماس دوشنبه به طرح مصر پاسخ می‌دهد. مصر محمود عباس رهبر تشکیلات فلسطینی را نیز به قاهره دعوت کرده تا با او به رایزنی بپردازد.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌ها، مصر برای تأمین یکی از خواسته‌های مهم اسرائیل یعنی جلوگیری از رسیدن جنگ افزار به تشکل‌های فلسطینی در غزه، دوربین‌هایی را در مرز خود با غزه نصب کرده است.

این تحولات در حالی است که خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس در سوریه، یکشنبه برای گفتگو با محمود احمدی‌نژاد و دیگر سران جمهوری اسلامی وارد تهران شد.

روزنامه مصری «الاهرام» شنبه نوشته بود که «سران حماس در غزه خواهان آتش‌بس هستند اما زیر فشار خالد مشعل و دیگر سران حماس در سوریه به بحران اخیر کشانده شدند».

وزیر خارجه مصر هفته گذشته جمهوری اسلامی ایران را در این بحران دخیل معرفی کرد.

از دیگر سو به گزارش رسانه‌های منطقه، اختلافاتی نیز در میان سران حماس در مورد پیشنهاد تونی بلر پیرامون لحاظ کردن حماس در روند سیاسی بروز کرده است.

تونی بلر نماینده ویژه کمیسیون چهارجانبه صلح خاورمیانه جمعه در مصاحبه با «تایمز» گفت که می‌توان حماس را وارد محاسبات کرد اما حماس نیز باید خود آماده مبدل شدن به مهره سیاسی باشد.

شماری از سران حماس پیشنهاد بلر را رد کردند اما گروهی دیگر از رهبران حماس از این پیشنهاد استقبال مشروط کردند.

پایان دور نخست مأموریت میچل

جرج میچل نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور خاورمیانه نیز شنبه در پایان دور نخست مأموریت خود، منطقه را ترک کرد.

آقای میچل در آخرین توقفگاه خود در ریاض با پادشاه عربستان و دیگر مقامات بلندپایه سعودی درباره راه‌های کمک به تثبیت آتش‌بس غزه و چشم‌انداز صلح احتمالی میان اعراب و اسرائیل رایزنی کرد.

وی روز شنبه نیز در امان با ملک عبدالله دوم پادشاه اردن در این باره گفت‌وگو کرد. پادشاه اردن خواهان «تلاش فوری» دولت جدید آمریکا برای جلوگیری از تکرار بحران شد.

قرار است جرج میچل در بازگشت به واشینگتن به وزیر خارجه و رئیس جمهوری آمریکا درباره آنچه که از رهبران منطقه شنیده است گزارش دهد.
XS
SM
MD
LG