لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۵۸

رهبر حماس برای دیدار با رهبر ایران وارد تهران شد


خالد مشعل، رهبر تبعیدی حماس، در سوریه زندگی می‌کند.
خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس، صبح یک‌شنبه در راس هیاتی بلندپایه با هدف جلب حمایت بیشتر برای این گروه فلسطینی پس از حمله اسرائیل به غزه وارد تهران شد.

خبرگزاری رویترز به نقل از عزت الرشق، یکی از مقامات حماس، می‌گوید خالد مشعل در این سفر با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، و محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور، دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

حماس در خلال حمله ۲۲ روزه اسرائیل به نوار غزه که ماه گذشته و با اعلام دو آتش‌بس جداگانه متوقف شد با ایران در تماس نزدیک بود.
جمهوری اسلامی ایران در کنار سوریه از مهم‌ترین حامیان گروه حماس به شمار می‌رود.

حماس و حامیان آن معتقدند جنگ ۲۲ روزه با اسرائیل برای این گروه دستاوردهایی دیپلماتیک داشته است، از جمله این که باعث شده است ترکیه دست به انتقاد از اسرائیل بزند.
حماس و حامیان آن معتقدند جنگ ۲۲ روزه با اسرائیل برای این گروه دستاوردهایی دیپلماتیک داشته است، از جمله این که باعث شده است ترکیه دست به انتقاد از اسرائیل بزند.

حماس همچنین می‌گوید به تلاش‌های دیپلماتیک خود برای رفع محاصره نوار غزه توسط اسرائیل که با کمک مصر اجرا می‌شود ادامه خواهد داد.
رهبران حماس می‌گویند این محاصره که به اقتصاد غزه ضربه سختی زده «مجازاتی غیرقانونی» است که اکثریت جمعیت منطقه را تحت فشار گذاشته است.

در همین حال قاهره تلاش می‌کند با میانجی‌گری باعث آتش‌بسی پایدارتر شود که هم خواسته‌های اسرائیل را برآورده کند و هم محاصره نوار غزه به پایان برسد.

اسرائیل خواستار آن است که جریان انتقال سلاح به داخل غزه و به دست حماس متوقف شود.

در پی حمله نيروهای اسرائيل به نوار غزه که در تاریخ هفتم دی‌ماه گذشته در واکنش به راکت‌پرانی‌های حماس به اسرائيل آغاز شد، بيش از ۱۳۰۰ فلسطينی در نوار غزه کشته شدند.

در همين درگيری‌ها ده سرباز اسرائيلی در نوار غزه، و سه غيرنظامی این کشور بر اثر شليک راکت شبه‌نظاميان حماس کشته شدند.

XS
SM
MD
LG