لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۵۱

مشایی: با ملوانان بریتانیایی در صورت سوء‌نیت برخورد قاطع می‌کنیم


اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد
اسفندیار رحیم مشایی، رییس دفتر محمود احمدی‌نژاد روز سه‌شنبه در واکنش به خبر دستگیری پنج تبعه بریتانیایی در آب‌های جنوب ایران گفت که «در صورت اثبات سوء ‌نیت» ایران افراد، با آنها «برخورد قاطع» خواهد شد.

وزیر خارجه بریتانیا روز دوشنبه اعلام کرد که پنج تبعه این کشور پس از این که قایق آنها «ظاهرا» وارد آب‌های ایران شده است دستگیر شده‌اند.

به گفته دیوید میلی‌بند، این پنج نفر از بحرین برای شرکت در یک مسابقه قایق‌رانی عازم دبی بوده‌اند که در روز ۲۵ نوامبر، چهارم آذرماه، بازداشت شده‌اند.

خبرگزاری نیمه‌رسمی فارس در حالی گفته اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر احمدی‌نژاد، را منتشر کرده است که ساعاتی پیشتر وزارت خارجه جمهوری اسلامی در عین عدم تایید خبر از بررسی صحت و سقم موضوع بازداشت چند تبعه بریتانیا در خلیج فارس خبر داده بود.

خبرگزاری فارس بعدا در خبری اعلام کرد که سپاه پاسداران این افراد را دستگیر کرده است.

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز سه‌شنبه در نشستی خبری و در اولین واکنش رسمی ایران به این خبر با اعلام این که جزییات موضوع در دست بررسی است گفت: «به محض مشخص شدن جزییات و صحت و سقم آن به اطلاع همگان خواهد رسید.»

این در حالی است که خبرگزاری فارس در همین روز، سه‌شنبه، از قول یک فرمانده نیروی دریایی سپاه از دستگیری «انگلیسی‌های متجاوز» به دست این نیروها خبر داد.

وزارت خارجه بریتانیا روز دوشنبه در بیانیه خود در همین باره اعلام کرد که پنج سرنشين قایق بریتانیایی «در ايران بوده و در سلامت به سر مى‌برند و به خانواده آنها نيز اطلاع داده شده است».

اعلام خبر دستگيرى اين افراد پس از آن صورت مى‌گيرد كه بريتانيا همراه با پنج كشور ديگر عضو گروه ۵+۱ قطعنامه‌اى عليه فعاليت هسته‌اى ايران و ساخت تاسيسات غنى‌سازى اورانيوم در نزديكى شهر قم به شوراى حكام آژانس ارائه كرد كه در نشست روز جمعه اين شورا با اكثريت آرا تصويب شد.

اين نخستين بار نيست كه ايران اتباع بريتانيایی را در آب‌هاى خليج فارس دستگير کرده است. نيروى دريایی سپاه پاسداران در اوايل فروردين‌ماه سال ۱۳۸۶ نيز ۱۵ ملوان نیروی دریایی بريتانيا را به اتهام «ورود غيرقانونى» به آب‌هاى كشور دستگير كرد که بعدا تمام آنها با بدرقه و هدایای محمود احمدی‌نژاد آزاد شدند.

دیدن نظرات (۱۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG