لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۳۷

کاهش سن سکته در مردان ایرانی به ۳۲ تا ۳۵ سال


آلودگی هوا در شهرهای ایران به‌ویژه در تهران از جمله علل سکته قلبی در افراد است.
بر اساس اطلاعات معاونت آمار و انفورماتیک سازمان ثبت احوال کل کشور آمار مرگ و میر در میان مردان ایرانی بیش از زنان است. مهم‌ترین عامل مرگ و میر به‌ویژه در میان مردان سکته قلبی عنوان شده است.

دکتر مسعود مسلمی فرد، نایب رئیس انجمن پزشکان عمومی کشور، روز دوشنبه، سی‌ام فروردین‌ماه، به خبرگزاری مهر گفت که سن سکته قلبی در کشور کاهش یافته و به مرز ۳۲ تا ۳۵ سالگی رسیده است.

به گفته این پزشک ایرانی، در ایران روزانه حدود ۳۰۰ نفر در اثر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی فوت می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر با استناد به آمار سازمان ثبت احوال کل کشور، در سال ۱۳۸۸، ۳۵۹ هزار و ۷۲۳ مورد فوت به ثبت رسیده است که نسبت جنسی آن ۱۲۲ مرد در مقابل یک‌صد زن بوده است.

آمار نشان می‌دهد که این رقم،‌ نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۸۷، پنج نفر در گروه مردان افزایش یافته است.

این در حالی است که نسبت جنسی تولد نوزاد پسر نیز بیشتر از نوزاد دختر است. با توجه به آمار سال ۱۳۸۸، تعداد ۱۰۶ نوزاد پسر در مقابل صد نوزاد دختر قرار داشته است.

همچنین بر اساس آمار سازمان ثبت احوال کل کشور، مهم‌ترین دلیل مرگ و میر در میان افراد و به‌ویژه مردان سکته قلبی گزارش شده است.

به نوشته خبرگزاری مهر، انجمن پزشکان عمومی ایران شایع‌ترین علل مرگ در میان مردان ایرانی را بیماری‌های قلبی عنوان کرده، و فشار خون بالا، کلسترول بالا، ‌اضافه وزن، عدم تحرک، مصرف پایین سبزی و میوه و مصرف دخانیات به ترتیب بیشترین نقش را در ابتلای مردان به بیماری‌های قلبی داشته‌اند.

در همین زمینه، دکتر مسعود مسلمی فرد، نایب رئیس انجمن پزشکان عمومی کشور، به خبرگزاری مهر گفت که سن سکته قلبی در کشور کاهش یافته و به مرز ۳۲ تا ۳۵ سالگی رسیده است.

مسلمی فرد فشار عصبی، اضطراب، آلاینده‌ها، تغییر عادات غذایی مردم و نگرانی تامین هزینه‌های زندگی در شهرهای بزرگ را از عوامل افزایش بیماری‌های قلبی و عروقی و کاهش سن سکته عنوان کرد.

در همین زمینه بررسی‌های سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد که بیش از ۵۰ درصد مرگ و میرها در منطقه خاورمیانه ناشی از بیماری‌های عروق قلبی (کرونر) است و حدود ۷۰ درصد هزینه‌های بهداشتی و درمانی این منطقه صرف بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود.

به نوشته مهرنیوز، از دیگر علل مرگ و میر در ایران انواع بیماری سرطان است. آمار وزارت بهداشت و درمان نشان می‌دهد که شایع‌ترین نوع سرطان در میان مردان ایرانی به ترتیب سرطان پوست، معده، مثانه، پروستات، روده، مری، خون و ریه است.

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG