لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۳۱

هشدار وزیر نفت ایران به کمپانی‌های خارجی فروشنده بنزین


مسعود میرکاظمی، وزیر نفت در دولت دهم
وزیر نفت جمهوری اسلامی روز چهار‌شنبه به کمپانی‌های فروشنده بنزین به ایران هشدار داد که در صورت متوقف ساختن تحویل این فرآورده به ایران از فهرست مشتری‌های این وزارتخانه حذف خواهند شد.

ایالات متحده و متحدان اروپایی‌اش در حال بررسی راه‌های متوقف ساختن صادرات بنزین به ایران در صورتی هستند که ایران از توقف غنی‌سازی اورانیوم و برنامه هسته‌ای خود سر باز بزند.

از جمله طبق لایحه‌ای که اوایل مردادماه با اکثریت آرا به تصویب سناتورهای آمریکایی رسید و هدف از آن وادار ساختن ایران به توقف برنامه هسته‌ای خود است، کمپانی‌های فروشنده بنزین و دیگر فراورده‌های نفتی به ایران حق قرارداد بستن با وزارت انرژی آمریکا و فروش نفت خام به صندوق ذخیره نفتی این کشور را از دست می‌دهند.

آمریکا و متحدانش بر این عقیده‌اند که جمهوری اسلامی برای ساخت تسلیحات اتمی به برنامه هسته‌ای خود ادامه می‌دهد، اما ایران این اتهام را رد و هدف خود را صلح‌آمیز توصیف می‌کند.

روزنامه ابرار اقتصادی روز پنج‌شنبه به نقل از مسعود میرکاظمی گفت: «در صورتی که تامین‌کنندگان بنزین از صادر کردن آن به ایران خودداری کنند... از فهرست مشتریان شرکت ملی نفت ایران خط خواهند خورد.»

آقای میرکاظمی ضمن اشاره به این که ایران اصلا نگران تامین بنزین کشور نیست در عین حال افزود: «در حال حاضر امکان تامین صد درصد بنزین کشور وجود دارد»، اما در این باره به جزییات اشاره نکرد.

پیشتر در مردادماه محمود احمدی‌نژاد نیز در واکنش به طرح تحریم بنزین ایران از سوی آمریکا گفته بود که جمهوری اسلامی قادر است «ظرف یک هفته» تمام بنزین مورد نیاز خود را در داخل کشور تامین کند. آقای احمدی‌نژاد به راه‌های انجام این کار اشاره‌ای نکرد.

در حالی که ایران چهارمین تولیدکننده بزرگ نفت در جهان و دومین تولیدکننده در میان کشورهای عضو سازمان اوپک است، برای ۴۰ درصد مصرف داخلی بنزین خود وابسته به واردات است.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود در صنعت نفت می‌نویسد که کمپانی‌های نفتی که در چند ماه اخیر به ایران بنزین رسانده‌اند عبارت‌اند از شل هلند، توتسا که یکی از واحدهای توتال است، ویتول، گلن‌کور اینترنشنال، لیتاسکوی روس و ژوهایی ژنرانگ چین.

در حال حاضر بر اساس قانون مصوب سال ۱۹۹۶ هر کمپانی که بیش از ۲۰ میلیون دلار در نفت و گاز ایران سرمایه‌گذاری کند با تحریم و مجازات آمریکا روبه‌رو خواهد شد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG