لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۲۳:۱۵

خبرنگار سی.ان.ان: گفتند گزارش مثبت ندهی، امنیتت را تضمین نمی‌کنیم


رضا سیاح، خبرنگار سی ان ان در ایران
رضا سیاح، خبرنگار سی‌ان‌ان در ایران، روز پنج‌شنبه گفت که وزارت اطلاعات ایران از تضمین امنیت جانی او، در صورتی که از ایران «گزارش مثبت» مخابره نکند، سلب مسئولیت کرده است.

آقای سیاح که خود متولد ایران است و در سال ۱۳۵۷ با خانواده خود از ایران به آمریکا مهاجرت کرده است روز گذشته در آتلانتای آمریکا، مقر سی‌ان‌ان، افشا کرد که مأموری از وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی از او خواسته است از اوضاع ایران گزارش مثبت بدهد.

این خبرنگار سی.ان.ان که مجبور به ترک ایران شده است گفت: «این مأمور به من گفت که اگر تعهدنامه امضا نکنی باید در عرض ۲۴ ساعت اینجا را ترک کنی و اگر ترک نکنی ما نمی‌توانیم امنیت تو را تضمین کنیم.»

آقای سیاح در مصاحبه‌های خود اشاره کرد که درست پس از سخنرانی رهبر ایران در نماز جمعه هفته گذشته «سرکوب وحشیانه» مردم توسط «بسیجی‌های لباس‌شخصی که به هیچ کس جواب نمی‌دهند» آغاز شده است.

رضا سیاح روز پنج‌شنبه در آتلانتای آمریکا، مقر سی.ان.ان، در تمام برنامه‌های این شبکه نه بر صندلی مصاحبه‌کننده، بلکه بر صندلی مصاحبه‌شوندگان نشست تا از مشاهدات خود در ایران بگوید.

او در برنامه «بک‌استوری» با اجرای مایکل همز تعریف کرد که «لباس‌شخصی‌ها در مقابل چشمان من دختری حدوداً ۱۴ ساله را زدند و وقتی مردی به این کار آنها اعتراض کرد این مرد را با باتوم به باد کتک گرفتند و مردی دیگر که کاری از دستش برنمی‌آمد از آن چه می‌دید به پهنای صورت اشک می‌ریخت.»

خبرنگار سی‌ان‌ان چهار روز پس از آن برای ملاقات با این مأمور وزارت اطلاعات به «وزارت ارشاد» فراخوانده شده است که سی.ان.ان از پوشش اخبار ایران پس از انتخابات ریاست جمهوری منع شده بود.

در مدت چهار روزی که آقای سیاح هیچ گزارشی از ایران مخابره نکرد، شبکه سی‌ان‌ان با تکیه بر گزارش شهروندان خبرنگار ایرانی و فیلم‌ها و عکس‌هایی که از ناآرامی‌های ایران بر اینترنت قرار می‌گرفت به پوشش خبرها ادامه داد و بخش بزرگی از زمان برنامه‌های خود را به گزارش و تحلیل اوضاع اختصاص ‌داد.

سه روز پس از ناآرامی‌ها و اعتراضات مردم در ایران، ابتدا کریستین امان‌پور از شبکه سی.ان.ان مورد حمله خبرگزاری نیمه‌رسمی فارس که حامی دولت نهم است قرار گرفت. خانم امان‌پور به درخواست مقامات دولت نهم مجبور به ترک ایران شد.

چند روز بعد وزارت خارجه ایران این شبکه آمریکایی را به جنگ اینترنتی علیه جمهوری اسلامی متهم کرد.

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت خارجه دولت نهم، در نشست خبری خود سی‌ان‌ان را متهم کرد که به مردم «هک کردن سایت‌های دولتی ایران» را آموزش می‌دهد.

سخنگوی وزارت خارجه دولت نهم در نشست خبری خود سی‌ان‌ان را متهم کرد که به مردم «هک کردن سایت‌های دولتی ایران» را آموزش می‌دهد.
شبکه خبری سی.ان.ان در بیانیه‌ای ضمن رد این اتهامات اعلام کرد که به پوشش اخبار ایران ادامه می‌دهد و گفت: «اخباری که از ایران به بیرون مخابره می‌شود خود گویای اتفاقاتی هستند که در این کشور رخ می‌دهد.»

پس از این که وزارت کشور دولت نهم تنها دو سه ساعت پس از پایان زمان رای‌گیری اعلام کرد که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور فعلی، از رقبای خود در این مبارزه پیش است و در کمتر از ۲۴ ساعت بعد او را پیروز انتخابات خواند، مردم معترض به نتیجه انتخابات و عموماً حامیان میرحسین موسوی، رقیب اصلی آقای احمدی‌نژاد، در خیابان‌های تهران و دیگر شهرهای ایران دست به اعتراضی زدند که هنوز به پایان نرسیده است.

جمهوری اسلامی از زمان آغاز این ناآرامی‌ها علاوه بر دستگیری بیش از ۳۰ خبرنگار و روزنامه‌نگار ایرانی، خبرنگاران خارجی حاضر در ایران را نیز به تلاش برای «براندازی» و «انقلاب مخملی» متهم کرده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG